• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.29)
jeune & jolie - françois ozon
filmin merkezindeki isabelle, ergenlikten henüz çıkmıştır ve cinsel uyanışıyla aşk arayışını bir fahişe olarak yaşamayı tercih eder. başlarda önemsiz bir macera gibi görünen ancak zamanla vazgeçemediği bir takıntıya dönüşen bu durum, genç kızın cinselliği keşfetme ve hayatını bu şehvet üzerine kurmaya başlamasına neden olur.
  1. "4 mevsim ve 4 şarkıyla 17 yaşındaki bir kızın çağdaş portresi" olarak tanımladığı filminde Ozon, Buñuel'in meşhur Gündüz Güzeli filmini çağrıştıran bir öyküyü ele alıyor. Beden, ergenlik, aile ve cinsellik kavramlarını tartışmaya açan filmde geçen her bir mevsime bir Françoise Hardy şarkısı eşlik ediyor.
  2. yazsam da spoiler olmaz; filmin sonunda charlotte rampling 'in canlandırdığı alice şöyle diyor: "cesur olsaydım, daha az utangaç olsaydım, erkeklerin benimle sevişmek için para ödemelerini isterdim, ama hiç cesaret edemedim"

    freudyen bir okumayla ailedeki kopukluk...ya da belki aslında (bence de öyle) bitmeyen bir boşluk duygusu, hayata anlam verememe hali...sebebi her ne idiyse hepsine tamam, hepsi makul, hepsine varım...da bu cümle tüm anlatılanları yerle bir edip bambaşka bir sığlığa hapsetmiyor mu kadını? özgürlükleri böyle mi konuşacaktık ozon...
    mesut