1. güneş sisteminin en büyük gezegeni. ismini roma mitolojisindeki aynı isimli gökyüzü ve fırtına tanrısından alır.
  çok büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşup 'gaz devi' olarak nitelendirilen türden bir gezegendir. dünya kütlesinin yaklaşık 10 katına sahip bir kütleye sahip olan katı ve yoğun bir çekirdeğe sahiptir. derinlere inildikçe basınç o denli artar ki bir süre sonra hidrojen katı, metalimsi bir form alır. bu sebeple çok güçlü bir manyetik alana sahiptir.
 2. güneş sistemindeki gezegenlerin toplamından iki buçuk kat daha büyüktür. içerisine bin yüz dünya sığabilir. yerçekimi diğer komşularını etkilediği için:

  jüpiter güneş'e daha uzak olsaydı daha küçük bir gezegende yaşıyor ve daha uzun boylu olacaktık.

  jüpiter güneş'e daha yakın olsaydı daha kısa, bodur olacaktık.
 3. güneş sistemindeki tüm gezegenlerin toplamından 2.5 kat daha ağır olan, tombik dev. buna rağmen güneşin 1/1000'i kadar bile etmez.

  güneş, sistemimizin dominant teyzesidir.

  nasa'nın gönderdiği juno yaklaşık 5 ay sonra kendisine ulaşana kadar, cassini'nin güzel fotoğraflarıyla idare edeceğiz;

  - jupiter ve çılgın uydusu io;

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/65/PIA02879_-_A_New_Year_for_Jupiter_and_Io.jpg

  - tombik dev ve europa;

  http://a.abcnews.go.com/images/Technology/ht_europa_jupiter_moons_js_150204_16x9_992.jpg

  - dombili ve gandymede;

  http://www.practicalspace.com/jupiter/images/cassini-jupiter-ganymede.jpg

  new horizons da geçerken şöyle bir göz kırpmış koca oğlan ve uydularına;

  http://www.nasa.gov/mission_pages/newhorizons/news/jupiter_images.html

  juno saniyede 8 kilometre hızla kendisine doğru yol alıyor, merakla sağ salim varmasını bekliyoruz.
 4. türkçesi 'erendiz', farsçası 'hürmüz(hürmüzd)', arapçası 'müşteri' dir. erendiz bayan adı olarak kullanılmaktadır. müşteri ve hürmüz de özellikle eski metinlerde, şiirlerde jüpiter yerine sıklıkla yer alır.

  ayrıca jüpiter astrolojide yay burcunun yönetici gezegenidir. en büyük gezen olduğundan falan bolluk, bereket, şans gezegenidir. yıllarca ekmeğini yemişimdir.
 5. bugün öğle arasında hakkında epey araştırma yaptığım gezegen. "noldu darbeyle ilgili yeni bir senaryo mu okuyorsun" dediklerinde "yok be abi bilimsel bir şey" dedim. öyle dalmış bir şekilde ve şaşıra okuyordum ki bilimsel bir şey olmasına ihtimal vermediler heralde * . bu araştırmayı yapma sebebim ise geçenlerde bir fotoğrafta kutup ışıklarını görmemdi. kutup ışığı varsa manyetik alanı olmalı, manyetik alanı varsa tamamen gazdan oluşmamalıydı. bu zamana kadar nasıl oturup araştırmadım diye de üzülmedim değil. neyse. çekirdeği çok yoğun ve küçüktür. çekirdeğinin etrafında sıvı hidrojenden oluşan bir magma tabakası onun hemen üstünde de hidrojenden oluşan atmosfer vardır. katmanlar arası ise kesin çizgilerle belli değildir ve birbirinin içine geçmiş şekildedir. gezegenin çapı hesaplanırken 1 barlık basıncın başladığı nokta sınır kabul edilir.
  jimi