1. ege'nin yerel lezzetlerindendir.

  malzemeler :
  20-25 tane kabak çiçeği
  1 su bardağı pirinç
  1 kuru soğan
  1 domates
  nane , maydanoz
  karabiber , tuz , zeytinyağı

  hazırlanışı :
  kabak çiçeklerini yıkadıktan sonra çiçeğin sap kısmındaki yeşillikleri koparıyoruz. çiçeğin içindeki sarı kısmı çay kaşığı yardımı ile yaprağı yırtmadan çıkarıyoruz.

  yemeklik doğradığımız soğanı zeytinyağında kavuruyoruz , üzerine yıkadığımız pirinci ilave ediyoruz. pirinçler şeffaflaşınca domates rendesini ekliyoruz. bir iki karıştırıp yeşillikleri , karabiberi , yarım su bardağı suyu ve tuzunu da ekleyip demlenmeye bırakıyoruz.

  dolma içi soğuyunca kabak çiçeklerinin içine birer tatlı kaşığı koyuyoruz. çiçeğin üst kısmını katlayıp , katladığınız yer altta kalacak şekilde tencereye hafif dik olarak sıralıyoruz. üzerine bir iki kaşık zeytinyağı gezdirip , tuzunu ve suyunu koyup pişiriyoruz

  not:
  çiçeklerin içini fazla doldurmayın , yırtılıyor yada patlıyor. dolma içini çiğden de hazırlayabilirsiniz. daha bile kolay olur. (lezzet açısından damak zevkine kalmış bir durum tabi , ben pişmiş olarak tercih ediyorum.)

  kabak çiçeğini bulmak biraz zor olabilir. pazara çok erken gitmeniz gerek. bahçenizde kabaklarınız varsa çiçekler kapanmadan , ucunda kabağı olmayan çiçekleri toplamanız gerekiyor (erkek çiçek olarak da bilinir).

  afiyet olsun :)

  edit : ekleme.
 2. ege ye her gidişimde bayıla bayıla yediğim yöresel yemek kahvaltıda da acayip oluyor :)
 3. mesut
 4. bazı yemekler yapandan sunulana kıymetlisin mesajı verir bence, vermeli yani.

  sabahın köründe ya toplayacaksın ya üşenmeyip pazarın yolunu tutacaksın, önceden anlaştığın bir satıcın olacak... öyle narin davranacaksın ki tek bir çiçek ziyan olmasın, bir an sinirlensen dolma değil lapa yersiniz akşama.

  o yüzdendir ki ben bu dolmayı hiçbir lokanta menüsüne yakıştıramam. kıymetinizi ölçmek için sevdiceğinize kabak çiçeği hediye edin* akşam önünüzde lapa yoksa derin bir nefes alın, kıymetlisisinizdir.
  mesut
 5. şu ana kadar sadece bir kere yiyebildim, ama tadı hâlâ damağımda, evet tahmin edilebileceği gibi bir ege sahiliydi, sonra bir daha bulamadım, birkaç kere istanbul'da sordum ama yok. istanbul'da yapan bir yer varsa, sizi mesaj kutuma bekliyorum.
 6. erkek kardeşimin bütün yemek sıfatındaki maddelerden nefret edip ummadık anda kabak çiçeği dolmasını gizlice yerken görmemiz.finalde besin alıyor diye sevinip alkışlarla kapanış yapmamız der geçerim.