• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
kablolardaki hayalet - kevin mitnick
alinti dr.com

kevin mitnick gelmiş geçmiş yakalaması en zor hackerdı. dünyanın en büyük şirketlerindeki ağlara ve bilgisayarlara ulaştı - ve yetkililer ne kadar hızlı olursa olsun, mitnick hep daha hızlıydı. telefon santrallerinde, bilgisayar sistemlerinde ve cep telefonu ağlarında koşturup durdu. durdurulamaz olarak görülüyor, her zaman üç adım ilerde gidiyor ve yıllarca sanal âlemi boydan boya kat ediyordu.

imkânsızı başarmak için duyduğu açlıkla, mitnick güvenlik sistemlerini aştı ve motorola dâhil dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine kök söktürdü. ancak fbi çevresini sardıkça, kaçmaya başladı. içinde bulunduğu sofistike kedi-fare oyunu onu farklı kimliklere, şehirlere ve kıl payı kurtulacağı maceralara sürükledi - en sonunda onu ne pahasına olursa olsun durdurmaya yemin etmiş federallerle karşılaşacaktı.

kablolardaki hayalet, gerilim, heyecan ve inanılmaz bir kaçışın gerçek hikâyesini anlatıyor; yaratıcılığı, yetenekleri ve azmi peşindeki yetkililere işlerini sorgulatacak bir vizyonerin portresini sunuyor. etkileri halen daha süren, bilgisayar güvenlik endüstrisinde köklü değişikliklere sebebiyet veren bir yaşam.

"mitnick bilgisayar kodlarını kırmayı banka soygunları kadar ilgi çekici bir şekilde anlatıyor."
-npr-
  1. orijinal ismi ile: "ghost in the wires: my adventures as the world's most wanted hacker" - 2012

    hacker deyince akla daha bilgisayarin, internet'in gelmedigi yillarda, cetrefilli kariyerine telefon hatlari ustunden baslayan bi adamin otobiyografik kitabi... okumasi oldukca keyifli, icerigi de gayet kolay anlasilir...

    yalniz boyle uckagitciligi ve aldatma becerisi sayesinde meshur olmus adamlar, anilarinda hep biraz salliyor gibi gelir bana, ki - bu kitapta da hadi canim ordan denilecek 1-2 hikaye mevcut.