• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar andre gide
kadınlar okulu - andre gide
kadınlar okulu, toplumsal ve bireysel ahlakın en önemli ölçütü olarak bireyin içtenliğini ve kendini tanıması gerekliliğini vurgulayan andre gide'in bu görüşünü en açık biçimde ortaya koyduğu eserlerden biri olarak çıkar karşımıza. burjuva bir ailenin 1894-1936 yılları arasında üç ayrı bireyi tarafından kendi bakış açılarından anlatılan hikâyesi, dünyayı kendini var etme aracı olarak gören bir adamın ve kendini onun üzerinden yeniden tanımlamaya çalışan bir kadının yirmi yıllık beraberliğinin güncesi gibidir adeta.

belirli bir zamanı ve mekânı temel alarak toplumsal ve bireysel olanın birleştiği noktaları ustalıkla yansıtan gide, bu romanında da, ülkesinin kültürel nabzını 20. yüzyılın politik ve ekonomik gelgitleri arasında son derece isabetli biçimde tutmayı başarıyor.


can yayınları - arka kapak tanıtımı
 1. bir adet üç kağıtçı ve gelenekçi koca ve aynı doğrultuda yetiştirdiği oğluna karşı, bir adet gençlik yıllarında toy fakat zaman içinde kendini geliştirip gelenekçi kocaya karşı isyan eden anne ve bu doğrultuda eğittiği kızın mücadelesi. *

  olaylar sırasıyla anne, baba ve kız çocuğunun gözünden anlatılır. kitapta söylenenler yeni şeyler olmasa da kadınların gözünden anlattığı için oldukça sevdiğim bir kitap oldu.
 2. kitabın adı insanda iyi bir anlatı olacağı hissini uyandırmıyor. kitabı bitirdiğinizde öğrendikleriniz ve kitabın size kazandırdığı bakış açısı sayesinde tek başına bir kitabın bir okul olabileceğini anlıyorsunuz. kadınlar okulu a. gide'nin pastoral senfoni ve dar kapı kitaplarından sonra okunması gereken ama mutlaka okunması gereken bir kitabı.
  bir kadını böylesine önyargısız ve iyi irdeleyip anlatabilmesi gide'nin büyük dehasını gösterir.
  kadın ruhunu örseleyen kaba duygusuz erkeklerin arasından sıyrılan, başkaları mutsuzken mutlu olmayı kendine yediremeyen harika bir kadının öyküsü.
  her kadın için bir okul, kadınlar okulu...