• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar Emre Caner
kaplumbağa terbiyecisi - emre caner
tablo bittiğinde osman hamdi başyapıtına baktığını hemen anladı. sonuçtan hayli memnundu. ama resmi görenler tabloda ne anlatıldığını anlamakta zorlanmışlardı. birbirlerine kaplumbağa terbiyecisi diye eski bir mesleğin olup olmadığını soruyorlardı. en okumuş yazmışlar bile böyle bir meslekten söz edildiğini hiç duymamışlardı. nerede çalışırlardı bu adamlar? sirklerde mi? yoksa saray bahçesinde mi? kimse bilmiyordu. osman hamdi de hayatı boyunca kimsenin bilmediği meslekler yapmıştı. ressam olmuştu en başta. sonra müze müdürü. bir arkeolog. ardından da güzel sanatlar akademisi müdürü. onun kaplumbağa terbiyecisinden bir farkı yoktu aslında!

kaplumbağa terbiyecisi, -osman hamdi bey'in romanı- çok çalışmış ve bu topraklara aydınlama düşüncesinin tohumlarını serpmiş bir adamın hayatını son derece açık ve akıcı bir dille anlatıyor.
  1. 19. yüzyılın artık hasta adam olarak nitelendirilern osmanlısında gençliğinde fransada okumuş osman hamdi beyin osmanlı devleti adına yaptığı haraketlerin bugünkü müzelerimizin sanat ve tarihi esrlerimizin temeli olduğunu oldukça sürükleyici ve detaylı bir şekilde analtan tarihi bir eserdir
    niko