1. karbon ayak izi birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.

  http://www.karbonayakizi.com/

  buradan hesaplamak da mümkün, ha elin oğlu dev gibi şirketlerle dünyanın anasını ağlatırken benim arabanın benzini mi göze batıyor şimdi derseniz de doğru tabi ama kişisel olarak daha hassas davranmaktan da zarar gelmez sanırım.
  mesut
 2. mutlu
 3. türkiye'nin de imzaladığı kyoto protokolü uyarınca bir de karbon borsası ayağı var bu işin. protokole göre tüm ülkelere belli oranda emisyon üretim hakkı veriliyor, kotasını dolduran ülke de ne yapıyor? gidip limitini doldurmamış ülkelerden karbon limiti satın alıyor. aynı işleyiş ülkeler içinde şirketler için de geçerli. ne güsel dimi? dünyayı accık daha kirletme yetkisini de alıp satabiliyorlar artık. ama olsun be, gene de bisiklete binmek iyidir, ağaç dikmek iyidir, insanlık bizde kalsın.
  mesut
 4. iett'nin sitesinde karbon ayak izi hesabı diye bir uygulama var. gidilen güzergahın durakları arasındaki karbon salınımını otobüs-otomobil ve yaya olarak karşılaştırmalı sunuyor.

  efsanelere sonsuz saygı duyan her istanbullu gibi ben de tabi ki 500T nin karbon ayak izine baktım *
  tuzla-cevizlibağ arası 50.445 km ve karbon ayak izi 2093 g CO2

  uygulamaya şurdan ulaşabilirsiniz: İett- karbon ayak izi
 5. ufak ufak da olsa azaltmaya çalıştığım ayak izim. gram gram da olsa azaltıyorum bakalım. sen azaltmasan ben azaltmasam nasıl çıkar gelecek nesiller aydınlığa...