1. doğal hayat insanı olmadığıma dair vücudumun verdiği en büyük tepkidir kendisi. ne zaman ağaçlık bir yere girsem; mikron boyutundaki tüm sineklerin yıllardır beklediği önder benmişim gibi etrafımda uçuşmalarının kaçınılmaz sonucu olarak bir kaşıntıdır tutar beni. kaşıntı psikolojik olduğundan artık o vakitten sonra sinek, böcek varmış, uçmuş gitmiş pek bir ehemmiyeti kalmadığından beton haktır bana, müstehaktır.
 2. psikolojik olanı(*:başlığı gördüğümde kaşınasım geldi ;)), aslında kaşınan bölgeyi kaşıdıktan sonra kaşınma isteğinin vücuda yayılma durumu vardır ki halk arasında "ne o,uyuz mu oldun?" tepkisine neden olabilir :/ özellikle cildiniz hassassa böyle durumlarda tutun kendinizi, ilgili yeri ıslatmak iyi gelebilir.
 3. kaşıntının tıp dilindeki adı ‘pruritus‘tur. vücudun genelinde ya da belli bir bölgede hissedilebilir ve inatçı kaşıntılar sinir bozucu bir seviyeye ulaşabilir. bazı durumlarda kaşıntıyla birlikte ciltte kızarıklık ya da kabartı gibi başka belirtiler de görülmektedir.

  peki,kaşınan birini görünce neden kaşınırız?

  esneyen veya kaşınan birini görmeniz sizin de bu davranışı istem dışı tekrarlayarak çevrenizdekilerine bulaştırmanız için yeterli. bu durum davranış bilimi üzerine çalışan araştırmacıların uzun yıllar dikkatini çekmiştir.

  gerçekte ne oluyor da kaşınan birini görmemiz bizde de aynı davranışı tekrarlama hissini oluşturuyor?

  bulgular bulaşıcı davranışların yalnızca insanlarda değil, bir çok canlıda da bulunduğunu gösteriyor. geçtiğimiz günlerde science’da yayınlanan çalışmada araştırmacılar, fareler üzerinde yaptığı deneylerde bu davranışın farelerde de mevcut olduğunu gözlemlediler. deneylerde kullanılan fareye video aracılığı ile sürekli kaşınan bir başka farenin görüntüsü izletildi. fare, kendisine izletilen videodaki kaşınan fareyi görür görmez saniyeler içerisinde aynı kaşınma davranışını sergiledi. bunun üzerine kaşınan fare videosunu izleyen farenin, hangi beyin bölgesindeki sinirlerin aktif olduğunu inceleyen araştırmacılar; uyku-uyanıklık ve biyolojik saatten sorumlu olan suprachiasmatic nucleus (scn) bölgesindeki sinirlere ulaştılar.

  ilerleyen deneylerde scn bölgesindeki sinirlerin; fareler bulaşıcı kaşınma davranışını sergilemeden önce bir sinir hücresi proteini olan grp (gastrin realising peptide) salgıladıkları aydınlatıldı. daha önceki araştırmalarda grp’nin kaşınma davranışının oluşmasını sağlayan deri ve omurilik arasındaki bağlantıda görev aldığı belirlenmişti.

  önceki bulgularla da örtüşen bu çalışma bulaşıcı kaşınma davranışının vücudun empati yoluyla veya fizyolojik nedenler ile oluşturduğu bir süreç olmadığı; aksine bireyin kontrolünün dışında beyine kodlanmış bir tepki olduğu belirlenmiş oldu.


  kaynaklar
  -bilim.org
  -nedenolur.com
 4. insanı çıldırtan cinsi olabileceği gibi keyif veren kaşıntılar da mevcuttur. misal akşam eve geldiniz, ayağınızdaki çorap bileğinize adeta pirelli lastik izi çıkarmış, çorabı hafif indirip hart hart hart...