1. her insanda olmayan sevgidir.
  eduardo galeano'nun ve günler yürümeye başladı kitabını bitirince gözlerimi kapattım ve düşündüm. kendimde o vezirden birşeyler bulmuştum bunu anladım.

  onuncu yüzyılın sonlarında pers ülkesinin büyük veziri abdül kasım ismail gittiği her yere kitaplığını yanında taşırmış. dört yüz deveden oluşan bir kervanı olan vezirin her devesi pers alfabesinin otuz iki harfinden biriyle başlayan kitap isimlerini ve alfabetik sıralanmış yüz on yedi bin kitap taşırmış.

  kitaplara tutkun, sevdalı insanlar ne kadar az. bazen kitap okumadan kitaplığımın karşısına geçip raflarda sıralanmış kitaplarımı dakikalarca seyrediyorum. hepsi sanki benim bir parçam gibi. onlara dokunmak bile ruhumu arındırıyor.

  paramı, zamanımı, ekmeğimi, suyumu paylaşırım ama kitaplarımı asla paylaşamam. ödünç kitap isteyen arkadaşlarıma gider aynı kitaptan alır hediye ederim ama kitaplarımı vermem. bu şekilde hem kitabın gelip gelmeyeceğini düşünmüyorum hem de geri alsam bile onu kıvrılmış ya da buruşuk bir durumda görüp üzülmekten kurtuluyorum. kitap bağışlarında bile yenilerini alıp bağışlıyorum . cimri ve bencil olduğum tek konu bu galiba.

  her kitap yeni bir dünyanın kapılarını açıyor. yüzlerce acılan kapılarım, ve binlerce açılacak kapılarım var. bu kapıları açan sevilmez mi? sevilir hem de çok sevilir.
 2. kitap okuma sevgisinden çok ayrı bir sevgi sanırım ve bende zerresi yok. kitapları okurken altını çizerim, üzerlerine not alıyorum. kaldığım sayfayı hatırlamak için kullandığım yöntem ise kağıdı üstten kıvırmak. kitaba bir nevi işkence yani.

  kitabı bitirdiysem ve başkası istediyse, o kişinin kitabı getirmesini de beklemiyorum. hatta bu yaz, çok sevdiğim tutunamayanlar - oğuz atay ı üzerine iyi dileklerimi yazıp muhtemelen bir daha göremeyeceğim ama bir hediye vermeyi şart bildiğim birine verdim, çok da tatmin oldum kendi içimde.

  eşyanın kutsanması hoşuma gitmiyor. yokluğunu kompanse edemeyeceksen hasar görmesin diye üzerine eğilirsin ama çoğu zaman kalp kırılıyor bunlar üzerindeki tartışmalardan. senden benden değerli mi canım.