• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar mo yan
kızıl darı tarlaları - mo yan
çin'in nobel ödüllü yazarı mo yan'ın kızıl darı tarlaları, shandong ailesinden üç kuşağın, 1923-1976 yılları arasındaki öyküsünü aktaran bir roman. yazar, bir mücevher güzelliğindeki doğa manzaraları fonuna yerleştirdiği ve kronolojik sıra gütmeden kurguladığı romanda, japon istilasına karşı verilen direniş savaşı, çinlilerin birbirleriyle çatışmaları, komünist devrim, kültür devrimi gibi çin tarihindeki önemli halk hareketlerini ve bütün bu yıllar içindeki tutkulu aşkları anlatıyor.
çin sinemasının önde gelen yönetmenlerinden yimou zhang'ın beyaz perdeye aktardığı kızıl darı tarlaları, tarihsel bir anlatımla kara mizahı ustalıkla kaynaştırıyor. roman, geçmişle bugün, ölüyle diri, iyiyle kötü arasında belirgin bir ayrım yapılmadan sürüyor.
nobel ödül töreninde konuşan per wästberg'in dediği gibi, mo yan, bireyi kimliksiz insan yığınlarından çekip ortaya çıkaran; alaycı ve iğneleyici bir üslupla tarihe, tarihî çarpıtmalara, yoksunluklara ve siyasal riyakârlıklara karşı çıkan bir yazar.
  1. kızıl darı tarlaları, yazarın nobel edebiyat ödülünü kazandıktan sonra 2013 yılında can yayınları tarafından türk okuruyla buluşturulan ilk kitabı.
  2. mo yan'ın en bilinen eseri desek sanırım yanlış olmaz. japonlar'ın çin'i işgali sırasında bir ailenin yaşadığı olayları konu alıyor. -miş'li geçmiş zamanda yazıldığı için dili ilk başlarda bir miktar zorlayıcı olabiliyor. buna ilaveten geçmiş zamanda sürekli git geller yaptığı için de ilk 100-150 sayfa boyunca neyin ne olduğunu anlamakta güçlük çektim. sonrasında ise soluksuz bir şekilde, mo yan'a bir kez daha hayran olarak bitirdim bu kitabı. savaş sahneleri son derece gerçekçi. insan kendisini hikayenin içinde bulmakta zorlanmıyor.
    özetle, herkese bu kitabı okumasını tavsiye ederim. japonlar ile ilgili olumlu görüşlerde değişikliğe yol açabilir :)