1. umuttepe kampüsünde sürü ile köpek olan üniversite. açıkçası ben köpekten korkan biriydim. ancak buradaki köpekler çok uysallar. hatta insanlar umurlarında değil gibi. kimseye sataşmadan öylece dolanıyorlar ortalıkta (eee ne de olsa üniversiteli köpek).

  bugün yaşadığım olay ise çok manidar ve durumu özetler nitelikte:

  otobüs ile kampüsten izmit'e gidiyordum. önümde de 3-4 yaşlarında bir çocuk ve annesi var. tıp fakültesi hastanesine gelmişler büyük ihtimalle. kampüsün demir parmaklıklı a(*:b de olabilir) kapısının önünde 3 tane afedersiniz ayı büyüklüğünde köpek yatmış güneşleniyordu otobüsle önünden geçerken.

  çocuk önce dönüp köpeklere baktı, sonra annesine döndü "aaa anne hayvanat bahçesi de varmış" dedi.

  çocuk bunu dedi :(
 2. kaliteli hocalar, iyi denecek fiziki imkanlar, pek iyi olmayan öğrencileri barındırır. ortam çok önemli tabi. demem o ki pek kafa açıcı adam bulamazsınız. zaten kocaeli nasıl bi yer söylemeye dilim varmıyor. bu arada bu serzeniş benim ruhumun kalbimin 1.5 sene önce izmire göçüyle ilintili olabilir.
 3. egitimi ahim sahim degildir.hazirlik okuyan ogrenciler dogru durust ingilizce cumle bile kuramadan gecirtilir.yabanci dil hep arka plandadir cunku ogrenciler hazirlikta ders çalışmaz hocalar da kaliteli ingilizce egitim verecek birikimi olsa bile ogrenci profili hevesini kacirir.kalabaliktir.cidden kalabaliktir. muhendislik fakultesinde bazi derslerde oturacak yer bulabilmek icin erkenden gitmek gerekir.ogrenci profili entelektuel birikim acisindan acinacak haldedir.en buyuk avantajı istanbul'a yakinligidir.kutuphanesi genis ve doludur. konaklama imkanları geniştir.kyk yurtlarinin sayisi surekli artmaktadir.ev kiralari istanbul kadar ucuk değildir. izmit halki öğrenciyi benimsemistir.sehir merkezinde gördüğünuz her 3 insandan en az biri öğrencidir.her birkaç ayda bir siyasi gruplar universite icinde birbiriyle veya polisle catisir.su anki rektoru cumhurbaskani'nin doktorudur.bu özelliğinden oturu baslarda kendisine buyuk bir kitle tarafindan on yargiyla bakilmis olsa da kisa zamanda sevecenligiyle kendisini sevdirmistir.okul tepede oldugundan kisin kar yagdiginda dersler iptal edilir. egitim kalitesi mühendislik fakultesi icin orta kalitedir.
 4. öğrenciler ve akademisyenlerin somuruldugu (bazen birbirlerini de sömürür bu iki grup), %99unu düz(common) vatandaşların oluşturduğu (öğrencisi, öğretmeni, çalışanı, güvenliği ...), hic bir bölümün 'iyi' denebilecek seviyede olmadığı fakat bazı bölümlerin ulke için yeterli oldugu, kütüphanesi (kayda değer kitaplığın bulunduğu kısım) hafta ici 8de, hafta sonu ise komple kapanan,
  izmit ilcesinde yer alsada izmite otobüs ile yaklaşık 20-25dk uzaklıkda bulunan, halk ile ilişkisi hastanesi ve öğrenci hedef kitlesiyle hareket eden esnaflardan ibaret olan 40 yıllık üniversite(!)
 5. öğrencilerini 2.planda tutan devletin üniversitesidir.hiç bir olanağı öğrencisinde bulundurmayan bir kurumdur.