• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
koşmasaydım yazamazdım - haruki murakami
"murakami bey, insan sizin gibi sağlıklı bir yaşam sürünce zamanla roman yazamaz hale gelmez mi?"
arada sırada insanlar bu soruyu sorar bana. roman yazmak, sağlıksız bir eylem; yazar olan kişi de sağlıklı olmak dediğimiz çemberden uzak bir yerde, mümkün olduğunca sağlıklı denemeyecek bir yaşam sürmek zorundaymış gibi.
biz roman yazmaya çalıştığımızda, insanlığın temelinde bulunan zehir gibi bir şeyi istemesek de çekip çıkarır, görünür kılarız. yazarlar az çok bu zehre maruz kalır. bu zehir işin içine girmediği sürece, gerçek anlamda yaratıcılık eylemi ortaya konulamaz çünkü (tuhaf bir benzetmeyle söyleyeceğim ama balonbalığının zehirli kısmının aynı zamanda en lezzetli kısmı olmasıyla tıpatıp benzeyen bir durum galiba). ama gerçekten sağlıksız olan şeylerle uğraşmak için insan mümkün olduğunca sağlıklı olmak zorundadır. bu, benim tezim. yani sağlıksız bir ruh bile, yine sağlıklı bir vücuda gereksinim duyar. işte bu yüzden, böyle biri sanatçı olamaz, dense bile ben koşmaya devam ediyorum.
  1. haruki murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin... koşmasaydım yazamazdım kendini "utangaç biri" olarak tanımlayan yazarın belki de en kişisel kitabı.
  2. hayatınıza sürekliliği yerleştirmeniz gerektiğini fark ettiren bir kitap. kendim için söylüyorum, bugüne kadar hayalim dediğim şey(ler) için ne kadar efor sarf ettim? insan kendisini sorguluyor.