1. kriz anlarını fırsat olarak değerlendirip kar gütmek amaçlı yapılan eylemlerdir.

  daha önceki senelerde 99 depreminde enkazları yağmalayan, bilekleri kesip altınları yürüten, depremde/çatışmalarda yok olan şehri birtakım insanlara peşkeş çeken, maraşta komşuları varlıklı olduğu için kapılarına işaret koyup yakan yıkan bir toplumda birçok kez rastladığımız olaylardır. yani baktığınızda çok ta tanımadığımız bir davranış değildir. en çok toplumsal ahlaktan bahseden bir toplulukta buna benzer ve daha anlatılmamış yüzlerce örnek olduğunu biliyoruz.

  avrupada da buna benzer şeyler yaşanmıştır. yahudi komşusunun varlığının üzerine konanlardan tutun da komşusunu terörist diye ihbar eden 60 kuşağına kadar aklımızın alamayacağı olaylar vardı. şimdi 21. yüzyılda 28.06.2016 tarihinde ülkemizin can damarında atatürk havaalanında bir patlama oluyor ve onlarca insan can kaybediyor. yüze yakın yaralı var. televizyonu açıp olayları takip etmeye çalışıyorum. görgü tanığı yaralıların taksilerle ve ambulanslarla hastanelere taşındığını söylüyor.

  sonra internetin başına geçiyorum. o da ne! inanmak istemiyorum ama şöyle bir şeyler görüyorum.
  1
  2

  umarım doğru değildir demek istiyorum. nasıl olur? sonra düşünüyorum öncesinde yaşadıklarımı ve diyorum ki lanet olsun böyle değerlere.
 2. yok arkadaş yok.

  böyle ahlaksızlık, böyle şerefsizlik olmaz, olamaz.

  o insanları olay yerinden gönüllü ve ücretsiz taşıması gerekenlerin yaptığına bak. kendi kooperatifleri var bu şerefsizlerin. bir karar alıp anında yüzlerce aracı toplum adına sevk edebilecekken yapılanlara bak.

  bu ülkenin, bu toplumun helak olması şarttır artık.

  bu kadar ahlaksız bir toplum dünya üzerinde var olmamalıdır.
 3. üstte verilen örnekler krizi fırsata çevirmek değildir. bu resmen insanlardan faydalanmaktır. borçları olan birinin evindeki eşyaları değerinin çeyreği fiyatına almak krizi fırsata çevirmek değildir. bu insanların zor durumundan faydalanmaktır.

  nedir peki krizi fırsata çevirmek? yağmur bastırdığında şemsiye satmaktır. dolar yükseldiğinde elindeki dolarları bozdurmaktır. kapanacak dükkanda ki ürünleri bir miktar indirim ile almaktır. bu her iki tarafında kazandığı bir durumdur. diğer onursuzluk ile karıştırılmaması gerekir.
 4. krizi fırsata çevirmek 2001 krizinde bir giyim firmasının herkesin dükkan kapattığı dönemde ucuza kira kontratı yapıp genişleme ile birlikte kriz sonu yüksek kar elde etmesidir mesela. atatürk havalimanı saldırısında bunu yapan taksiciler ise en hafif deyimiyle insanlıktan nasibini anlamış şeref yoksunu insanlardır. can pazarı yaşanan yerde para pazarlığı yapmak nedir biri bana anlatsın lütfen ya. tüm taksiciler hakkında genelleme yapmak istemiyorum ama bunu yapanın, yapmaya niyetlenenin, bu düşünceyi aklından bile geçirenin allah belasını versin.

  her gün "bu kadarı da olmaz" dediğimiz şeyler oluyor. ülke olarak kıyamet alametiyiz.
 5. kendi adıma krizi fırsata çeviren bir girişimcinin, yatırımcının, yöneticinin aklına, bilgisine, becerisine saygı duyarım.

  ama bu başlıkta başka şeyler konuşuluyor. eğer krizi fırsata çevirmekten kasıt taksicilerin terör eylemi sonrası yaptıklarıysa bu krizi fırsata çevirmek falan değildir. girişimcilik, yatırımcılık, yöneticilik bu değil. liberalizm bu değil. piyasalarda piyasa oyuncularının uyması gereken düzenleyici yasalar, kurallar vardır. ticari taksi(ci)lerin de uyması gereken, uymakla sorumlu oldukları ücret tarifeleri ve taksici esnaflığını düzenleyen kurallar vardır. yolcu, mesafe seçememek, yolu uzatmamak, dolandırmamak gibi. burada yapılan iş açık seçik bir suçtur ve burada yetki daha doğrusu sorumluluk taksi plakalarını veren kurum olan büyükşehir belediyesi ve savcılıklardadır. hata elbette olur ama burada açık art niyet ve kasıt var. bu suçu işleyen ticari taksilerin, taksi plakası ruhsatlarının süresiz iptalini falan bekliyorum ben kendi adıma.
 6. krizi fırsata çevirmek schindler'in yaptığıdır. krizden insan kurtarmaktır.(bkz: schindler's list - steven spielberg) haber linki paylaşıp reklam koymak sadece alçaklıktır. taksiciler için de aynısı geçerli.