• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
küçük şeyler 1/ deniz kabukları - üstün dökmen
insan ilişkileri, iletişim hataları, yaşama sevinci, çocuklarla iletişim, eşlerle iletişim, rollerimiz ve kadın-erkek eşitliği…

“bu kitapta, temel konulara, özellikle toplumun ihtiyacı olduğunu düşündüğüm ve seminerlerimde izleyenlerin etkilendiklerini gözlediğim konulara yer veriyorum. pek çok kişi televizyondaki “küçük şeyler” adlı programımızı izledi, beğendi. ancak kitap ve televizyon farklı şeyler. televizyon renkli, ama kitap da gerekli! televizyonda paylaşamadığım, tartışamadığım konuları burada ele almaya çalışıyorum.” (üstün dökmen)
 1. kitaptaki anlatım tarzı televizyon programındaki ile aynı, okurken sanki duyuyorsunuz üstün dökmen'in sesini; skeç oynatamasa da kitapta, anılar ve öyküler anlatmış konularla ilgili.

  anlattığı, pekiştirmeye çalıştığı fikirlerin bir kısmı bildiğimiz ama uygulamadığımız, bir kısmıysa "aa hakikaten öyle aslında" dedirtecek şeyler. ben en çok iltifatı, cezayı ve geribildirimi tariflediği kısımları beğendim, "mola uygulaması" da ilgi çekici ama ileride uygulayabilir miyim emin değilim açıkçası.

  ceza kısmından bir bölümü spoiler vereyim :

  !---- spoiler ----!

  "ceza doğal değildir,tuhaftır, komiktir.
  ..çünkü doğada ceza veya ödül yoktur, geribildirimler, yani davranışınız sonucunda ortaya çıkan doğal durumlar vardır.

  örnek: doğada, elinize çubuk alıp yaban arılarını rahatsız ederseniz, bu davranışınızın doğal sonucu şudur: arılar sizi sokar. arılar sizi cezalandırmak için sokmazlar; davranışınızın doğal sonucu sokulmaktır. eğer siz arıları rahatsız ettiğiniz için bir fil gelip sırtınıza hortumuyla vursaydı, bu ceza olurdu."

  !---- spoiler ----!

  üstün dökmen'in ince düşünceliliğine hayran kaldım bu kitapta, ailesiyle ilgili bir anıyı aktarmadan önce onlardan izin aldığını not düşmüştü örneğin.

  serinin diğer 3 kitabını da okuma fırsatım olur umarım :)