1. "youreads de neymiş" diyerekten burdan derhal ikilemesini istediğim "sozluk"
 2. her an kapanabilir korkusuyla hemen hesap açtım umarım kapanmadan yetişmişimdir.
 3. meta sözlükte yakalanan güzel ortamı yeniden hayata geçirmek isteyen bir takım insan tarafından kurulmuş yeni sözlük. daha özgür bir hareket alanı sağlayacağı ve daha çok sese kulak vereceği açık.
 4. efenük diye hesap açacağım sözlük. bütün entrylerim ise götü bi yerde başı bi yerde olacak. değişik bir düşünce, farklı.

  (bkz: ey efenük pide ye)

  düzeltme: bakınızı yanlış vermişim. şimdi kulzolar gönül rahatlığı ile tersten okuyabilirler.
 5. hesabımı açtım. bakalım n'olacak.
  edit: afedersiniz ama tak gibi sözlük.
 6. tabi ki de vurulacak, hor görülecek, dışlanacak, küçümsenecek bir sözlüktür fütursuzluğu eleştiri sayan güruhlar için. hiç bir zaman şans vermezler zaten. herkes şans veren olmayı rol edinmiş kendine.

  kulzos evet biraz dahice düşündükten sonra insanlar hemen 'sozluk' un tersi olduğunu anlıyor. iyi de neden böyle bir isim konulmuş ki, pehh biz bunları ilkokulda yapıyorduk bak sen... gibi öznesi yüklemi nerede olduğu belli olmayan kelamları duyunca gelecek adına endişe duyuyorum.

  kulzos hmm.... sozlukun tersi... sözlük kelimesinden ve dahi beraberinde gelen oluşumlardan/klonlardan hiç bir medet göremedik. yazamadık, çizemedik... yazdırmadılar, çizdirmediler. bir de tersinden bakalım demişler. iyi veya kötü bir adım atmışlar. burada da paylaşmışlar. gelen olursa yazsın diye, yazdığına saygı duyulsun diye.

  şimdi oklarınızı tamda şuracığa -dalaktır o efendim- saplamadan önce biraz düşünmenizi ve ona göre nişan ayarı yapmanızı öneriyorum. tarafı güçten ve sindirmekten yana olanlar! ; yazıyor musunuz? karalıyor musunuz?
 7. youreads ile aynı kulvarda olmayan sözlük.

  youreads başka hiç bir sözlük ile aynı kulvarda değil.

  'kitabımı bitiriyorum, sıradaki kitabım ne olsa' sorusunun cevabıdır youreads. 'bu gün hangi filmi izlesem' dir. 'müzik keşfedesim var' dır. sözlükten daha ötesidir.

  youreads benim gözümde 'kendini ifade etme mekanı' değildir.

  metasozluk ise kendini seviyeli bir şekilde ifade edebilenlerin mekanıydı. deneyim paylaşılırdı, troller ile düzeyli bir mücadele vardı. samimiyet ve laubalilik arasındaki çizginin farkında olan yazarlara hitap ederdi.

  metasozluk de youreads ile aynı kulvarda değildi, ancak tüm sözlükler içerisinde seviye olarak en yakını youreads dı.

  kulzos, metasozluk yazarları tarafından kurulan bir sözlük. aynı çizgide başlamak, aynı samimiyeti devam ettirmek ve daha farklı bir yerlere gelme hedefi var.

  kulzos, hayatına sözlük formunda başlasa da 'kulzos sözlük' değil.

  güzel olacak. çok daha güzel olacak.
 8. denemek için üye olduğum ama ne zaman girdi yazmaya kalksam hata veren sözlük.

  istemiyorsanız beni sorun değil. yazmam.