• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
la science des reves - michel gondry
ya rüyalar artık gerçek olursa? kendi dünyasında yaşamayı seven utangaç stephane, paris'te ufak bir apartman dairesinde yaşamaktadır. yan dairesine taşınan stephanie'ye aşık olmaya başladığını farkedince duygularını nasıl kontrol etmesi gerektiğini bilemez. hayal dünyası o denli geniştir ki, bir süre sonra rüyalarındaki olayları kendi amaçları için kullanabilmeyi başarır.


bir noktadan sonra rüyalar ile gerçeklerin birbirine karışması, stephane'ın gerçekleri kavrayabilmesini zorlaştıracaktır. stephanie, kendisini reddetmiştir. ama acaba gerçekten de reddetmiş midir, yoksa her şey, bir rüyadan mı ibarettir? gerçeklerden duyduğu tatminsizlikten ötürü, rüyalarında yarattıklarıyla tatmin olmaya çalışan stephane için yaşadığı hayatı algılamak oldukça zorlaşır.


2004 yılının en beğenilen filmlerinden biri olan ve çok kısa bir sürede, pek çok sinemasever ve eleştirmen tarafından kült film statüsüne yükseltilen sil baştan filminin yönetmeni michel gondry'nin yazıp yönettiği rüyalarımız, son dönemin yıldızı hızla parlayan oyuncularından gael garcía bernal'ın performansıyla da, ayrı bir dikkat çekiyor.
 1. hayal gücü diye buna denilir herhalde. öyle güzel işlenmiş.
 2. hiçbir şey rüya kadar fantastik olamazsa rüyaları da michel gondry kadar iyi kimse anlatamazdı.

  !---- spoiler ----!

  stephanie: why me?
  stephane: because everyone else is boring.

  ....

  in dreams, emotions are overwhelming...

  ....

  randomness is very difficult to achieve... organization always merges back if you don't pay attention.

  gibi enfes detaylar ve yine böceğe dönüşen küçük aletler (bence bu adamda böcek fobisi var) görmek için bile izlenir.

  !---- spoiler ----!
  mesut