• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
limonata - ali atay
makedonya'da yaşayan suat eski bir tır şoförüdür ve ölümcül bir hastalık nedeniyle yatağa düşer. oğlu sakip'i yanına çağırır ve ölmeden önceki tek arzusunu açıklar. suat seneler önce istanbul'da imam nikahı kıyarak bir kadınla evlenmiştir ve bu evlilikten bir çocuğu olmuştur. ancak suat bebekken terk ettiği bu çocuğu hiç görememiştir. ölmeden önce tek dileği selim adındaki ikinci çocuğunu bulup ondan helallik istemektir. buna göre oğlu sakip'ten istanbul'a gidip kardeşini bulmasını ister. sakip babasının emektar arabasına atlayıp elinde yalnızca kardeşinin adı ve eski bir adresle istanbul yollarına düşer.
 1. ya siz de yönetmen koltuğunda ali atay'ın oturmasına accayip sevinmiyor musunuz ? ya sanki film ben çektim o derece heyecanlıyım.sabah olsa da gitsek.
 2. konusunu bilmeden ve fragmanını dahi izlemeden gittiğim film. ilk yarı gayet eğlenceliydi, sonlara doğru biraz gereksiz yere uzayan bölümler var gibiydi. serkan keskin'in oyunculuğu zaten tartışılmaz, ertan saban'a hayran kaldım. müzikleri de güzeldi. bu arada balkan aksanı yüzünden kaçırdığım cümleler oldu. sonuç olarak gayet izlenilesi bir film.
 3. buradaki arabaya ben aşık oldum resmen ya, bu konuda tek olmadığını düşünüyorum.
  sonuç olarak güzel gibi film, sadece oyuncuları, yönetmeni için bile izlerim ben bunu. ha bi de araba var.

  izledim editi: müzikleri özellikle beğendim doğrusu. beklediğim kadar durağan da değildi ona sevindim. işin içinde trakya var tabii ki de hikayesi sıcaktı. abartı olmayacak şekilde komik sahneleri var. dozunda komedi, dozunda yolculuk hikâyesi.
 4. yönetmenliğini etkileyici buldum. ali atay çok iyi kareleri durgunluktan kurtarıp hareketlendirmesini bilmiş. örneğin ertan saban'ın yerde yattığı ve serkan keskin'in yanında sigara içtiği bölüm. yönetmen uzaktan almış bu kareyi son olarak ve uzatmadan sahneyi geçmiş. sanatsal filmlerde uzattıkça uzatma tuzağına düşmemiş bence. filmin tek falsosu funda eryiğit'in rolüydü. ne demek istediğimi filmi izleyenler ve izleyecekler anlayacaktır. demek istediğim oyunculuk değil sadece rolun anlamsızlığı.
 5. leyla ve mecnun'un ismail abisi, beş kardeş'in sait abisi, itirazım var filminin olağandışı imamı selman bulut'u serkan keskin ne oynasa kendisine hayran bırakıyor. limonata'da "eskisi gibi koşamayan ama tekniği iyi" olan bir futbolcuyu oynuyor. zaten ali atay, serkan keskin, onur ünlü neye dokunsa bir başka güzel oluyor.

  çok iddialı, olaylı bir film değil. ama oyunculuk çok iyi. serkan keskin de, ertan saban da oldukça gerçekçi. özellikle ertan saban.

  filmin kurgusu bir olay hikâyesi gibi. istanbul, yol ve manastır. yolda arabalarının lastiği bozulunca yardım istedikleri lastikçi onları da izleyiciyi de çileden çıkarıyor. "zenginin keyfi yetinceye kadar fakirin canı çıkarmış" sözünün somut karşılığı olan adamın düğüne gitmek için onları yol ortasında bırakması, düğünde suç ortaklığı yapmaları bir anlamda ikisini yakınlaştırıyor.

  ölüm döşeğindeki babayla köydeki annenin telefonda konuşma sahnesini çok beğendim. bir de fragmanda da kullanılan "yaş kaç sende?" sorusuna serkan keskin'in "sana kaç lazım" diye verdiği cevap dile dolanıveriyor.

  iki kardeşin rakı masasında baş başa kaldıkları sahnede serkan keskin'in kendisinden bahsederken kurduğu cümleler nazım hikmet'in "otobiyografi" şiirini hatırlatıyor. özellikle şiirin şu dizelerini:

  "1902'de doğdum
  doğduğum şehre dönmedim bir daha
  geriye dönmeyi sevmem
  ...
  kimi insan otların kimi insan balıkların çeşidini bilir
  ben ayrılıkların
  kimi insan ezbere sayar yıldızların adını
  ben hasretlerin"

  filmin en beğendiğim sahnesi bir gece vakti iki kardeşin içtikten sonra küçük bir derenin yanından geçerlerken yolun ortasına oturup birbirine yaslanmaları. gece vakti o küçük dere yavaş yavaş akarken onların birbirine yakınlaşmış olması "su akar yatağının bulur" sözünü doğrular gibi.

  filmin makedonya sahnelerinde duvarda yazılı olan "blood is not lemonade" (kan limonata değildir) yazısı hem filme adını vermiş hem de bu yazıyla balkanlarda, özellikle saraybosna'da, yaşanan acılara gönderme yapılmış. ayrıca bu yazının serkan keskin'in babasının mezarına gitmek istememesi üzerine gösterilmiş olması anneleri farklı olsa da iki kardeş arasındaki kan bağına vurgu yapıyor.

  iki kardeşin mezarlıkta uyuması ölüm hakkında bilinen bir gerçeğin tersini söyler gibi. " ölüm ayırır " gerçeğine inat iki kardeşi ölüm birleştiriyor.
 6. yine sinemaya gidip izleyemediğim için her gördüğümde içimi burkan film , işin tuhaf kısmı hala izlememiş olmam

  edit: izledim, sizde izleyin pişman olmazsınız.
 7. blood is not lemonade. serkan keskin yine o güzel, samimi oyunculuğunu sergilemiş. ertan saban özellikle söz konusu balkanlar olunca kendisi de yaşıyor oynadığını bize de yaşatıyor zaten hep yaptığı gibi. senaryoda da ertan saban'ın etkisi büyüktür muhakkak. zira balkanların gerçeklerini es geçmemişler. teknik anlamda filmde sıkıntılar olsa da oyunculuk ve konu olarak gayet güzel bir film limonata.
 8. sıcacık ve samimi aynı zamanda dozunda bir hüzünle örülmüş ali atay filmi.

  hem serkan keskin hem de ertan saban'ın doğal oyunculuklarıyla insanı içine çeken, zaman zaman kahkaha attırsa da aslında oldukça hüzünlü bir hikaye.

  !---- spoiler ----!

  "bak kardeş, ben piçim" dediğinde serkan keskin içime kocaman bir öküz oturdu ve uzun süre de kaldı orda. sahnedeki diyaloğun tamamı çarpıcıydı.

  !---- spoiler ----!

  sinemada küfüre karşı değilim amacı güldürmek olmadığı sürece ( o zaman çok bayağı oluyor çünkü) hatta dozunda küfür bazen yaratılmak istenen etkiyi iki katına çıkarabiliyor ancak bu filmde bir kaç defa biraz fazla kaçtığını hissettim. ama yine de çok rahatsız etmedi sadece bir tık daha az olabilirdi sanki.

  ali atay'ın filmi hayatta olmayan babasına ve ertan saban'ın da hayatta olmayan eşine ithaf etmeleri ise hassas bünyeme pek iyi gelmedi.
  insanların gencecik yaşta üstelik de delicesine yaşamak isterlerken ölmeleri çok acıtıyor ruhumu.

  neyse eksiklerine rağmen samimi bulduğum ve hüzünle karışık gülmek isteyenlere tavsiye ettiğim bir ilk filmdir kendisi.
 9. işte böyle böyle türk sinemasını öldürüyoruz, kaliteli türk filmlerine geçit vermiyoruz.
  film çıkalı iki sene olmuş; ali atay'ı, serkan keskin'i bilip de her işini takdir eden ben filmi saçma sapan bir listelist haberi ile hatırlıyorum.

  ondan sonra vay efendim tork sonomoso goloşmoyor.
  goloşmaz tabi amk, bize recep ivedik lazım.
  bize "bana masal anlatma" lazım değil, bize "sen aydınlatırsın geceyi" lazım değil, bize "limonata", "itirazım var" lazım değil.


  filmi, sanatı, sinemayı onlar yapsın, kaymağını ivedicikler yesin.
  ondan sonra gerçek hayatta bizim emeğimizin kaymağını başkalarının yediğinden falan şikayet edelim.
  oh mis.

  gelelim filme;
  filmin başlamasıyla bir anda "gişe memuru" havası hissettim ve "olsun, bir izleyelim bakalım" diyerek "gişe memuru kıvamı" beklentisiyle izlemeye başladım.
  ancak öyle olmadı. gayet akıcı, sıkmayan, derdini güzelce ifade eden, zaman zaman güldüren kaliteli bir türk filmi çıkmış ortaya.

  oyunculuktur, ışıktır, tekniktir pek anlamam ama gözüme batan, rahatsız eden bir durum görmedim. senaryo boşlukları yok, her şey yerli yerinde, "o niye öyle, bu niye böyle" diyecek durum yok. bu da bu konularda çok iyi olduğunu söylemem için yeterli. diyaloglar çok iyi, araba çok iyi, tekerlekler; allahım muhteşem!

  velhasıl, vurdulu-kırdılı, emmeli-gömmeli (*:gömme var da öyle değil) , bol aksiyonlu, aşklı maşklı olmasa da olur diyenlerdenseniz izleyin efendim. (bkz: pişman olursanız vaktiniz iade)

  filmi şuradaki youtube bağlantısından yasal ve ücretsiz olarak 1080p izleyen biri olarak her daim kıymetini bileceğimin garantisini vermemekle birlikte kaliteli filmlerin devamını diliyorum. o kadar da yüzsüzüm.

  aklıma gelmişken: hassiktir. gitti aklımdan. tekrar gelince burası düzenlenecek...
  heh, geldi. spoiler'in içinde.

  !---- spoiler ----!

  filmde 4 kez "benim ne işim var lan bulgaristan'da" repliği ile her şey çok güzel olacak 'ı hatırlatmıştır. benzer bir havası da yok değil hani...

  !---- spoiler ----!

  ekleme: ahan da imdb sayfası an itibariyle 5.111 oyla 7,6 puanı var. 5 bin oy imdb de ölçü değil ama türk filmlerinde (bir trol durumu yoksa) ölçü olarak alınabilir. (bunu söylerken ivediklerin puanına bakmadım. allahım inşallah imdb top 250'de değildir. amin.)

  ekleme 2: spoiler