1. lomografi bir deneysel - yaratıcı analog fotoğrafçılık alt kültür akımı olarak tanımlanabilir. 1991 yılında bir grup viyanalı öğrencinin çek cumhuriyeti gezileri sırasında lomo lc-a’yı (lomo kompakt automat) keşfetmeleriyle başlar. japon üretimi cosina cx-2 fotoğraf makinesinin taklidi niteliğindeki bu makine mercek yapısı nedeniyle kontrol edilemeyen görüntü bozulmalarına ve renk sapmalarına neden olmaktadır. ancak bu görüntü farklılıkları kısa sürede bir çok kişinin ilgisini çeker.

  lomografi akımında 10 temel kural var:

  1. gittiğin her yere fotoğraf makineni de götür

  2. onu her zaman kullan – gece ve gündüz

  3. lomografi hayatına karışmaz, onun bir parçası olur

  4 . kalçadan çekmeyi dene

  5. lomografik tutkunun hedeflerine olabildiğince yaklaş

  6. düşünmeden çek

  7. hızlı ol

  8. ne çektiğini önceden bilmen gerekmiyor.

  9. sonrasında da bilmen gerekmiyor.

  10. kuralları takma

  buradan da bilgi alabilir, makineleri inceleyebilir filmleri satın alabilirsiniz. ancak belirtmeliyim ki filmleri çok daha uygun olarak bulabileceğiniz başka yerler de var. aynı şekilde mümkünse banyoyu da kendiniz yapmayı deneyin çok daha eğlenceli oluyor ama uğraşamam diyorsanız fotoğrafçılarda çok daha uygun fiyata yaptırabilirsiniz.

  diana f+ ile birlikte amatör olarak uğraşıyorum.
 2. türkiye koşullarında oldukça 'tuzlu' sayılabilecek bir uğraş. bu işe başlamayı düşünen varsa teknik özelliklerden ziyade masrafları konusunda bilgi vermek isterim. öncelikle, lomography türkiye mağazında makinelerin fiyatları 200+ liradan başlıyor. mesela, başlangıç makinesi olarak en çok kullanılanlardan ve en ucuz olanlardan diana mini'nin fiyatı şu anda 209 lira. bu fiyata flaş dahil değil. ışığın yetersiz olduğu hava koşullarında ve gece çekimlerinde elle tutulur kareler yakalamak için makinenize mutlaka flaş takviyesi yapmak gerekiyor. bu flaşların fiyatları da - özelliğine göre değişmekle birlikte- bir makine fiyatı kadar. fakat eğer başlangıçta set halinde alıyorsanız, daha uygun bir fiyata denk geliyor. yine diana mini'den örnek verecek olursak, flaşlı set fiyatı 329 lira. başlangıç olarak aşağı yukarı bu masrafı gözden çıkarmak gerekiyor.

  makine, 35 mm film ile çalışıyor. mağazada, iso'su 50 ile 200 arasında değişen filmler 3'lü paket halinde 47 liraya, hepsi 200 iso olan filmler ise 70 liraya satılıyor. piyasadan hayli yüksek olan fiyata gerekçe olarak filmlerin bayat olduğu, böylece daha güzel renk bozulmaları elde edileceği söyleniyor. kişisel tavsiyem, filmi mağazadan almamanız yönünde. sirkeci'den veya herhangi bir fotoğrafçıdan 200 iso'luk filmlerin tanesine 10-12 lira arasında temin etmeniz mümkün. zaten artık isteseniz de tarihi geçmemiş film bulmanız pek olası değil*. piyasadaki filmlerin çoğu mağazada satılanlar gibi bayat.

  makineyi aldınız, filmi de aldınız, 36 pozu (tercihe göre 72) çektiniz, sırada filmi banyo yaptırmak ve tab ettirmek var. istanbul'da hiç daha önce film tab ettirmedim, o yüzden yanlış bilgi vermek istemem. filmlerimi biriktirip tatillerde memleketimde* tab ettiriyorum. orada, banyo için 7,5 lira, kare başına da 10x15 ebatında 50 kuruş alıyorlar. yani 36'lık firesiz bir filmi 10x15 ebatında tab ettirmenin maliyeti 25 lira civarında. istanbul özelinde fiyatın biraz daha yukarıda olacağını tahmin ediyorum.