1. peru sınırları içerisinde yer alan and dağlarının bir zirvesinde kurulmuş, inkalardan kalma antik şehir. bu doğa harikasını görmek, o merdivenleri tırmanmak ölmeden önce yapılması gerekenler listemde ikinci sıradadır.
 2. ilkokuldakiyken ingilizce kitabinda fotografini gordugumde tanidigim ve o gunden beri ben bir gun buraya gidecegim dedigim antik kent. daha kismet olmadi gitmek ama is hayatina atildiktan sonra ilk tatilimde gidecegim.
 3. *1450 yıllarında ant dağlarının üzerine kurulmuş kışlık saray olduğu düşünülen, askeri mimari ile inkalar tarafından kurulan antik şehirdir. kent 2450 metre yükseklikte inanışlarına göre dağın ve göğün arasında yer almıştır.

  eğimden dolayı erozyonu önlemek için teraslama yöntemi kullanmışlar vebu terasları değerlendirebilmek için tarım alanında kullanmışlardır. su kaynaklı toprak kaymasını engelleyebilmek için teraslar üzerinde toplam 130 üzerinde su tüneli açıp bir büyük su tüneline bağlamışlardır.

  yapılar dağın üzerinde bulunan granit taştan yapılmıştır. taşların nasıl taşındığına dair bir kaç düşünce geliştirilmiştir. ilginç olanı hiç bir bağlayıcı agrega kullanmadan taşların birbirine iç bükey ve dış bükey olarak oturtmasını sağlamalarıdır. bu yapım sistemine rağmen yapılar hala ayakta kalabilmiştir. doğal çevreyi mimari alana uyarlayarak kullanmışlardır.

  heykel olarak nitelendirilen bir taş bulunur bu taş kuzey-güney ve doğu-batı çizgisinin tam üzerinde yer alır. güneş tam tepeye çıktığında heykelin gölgesi oluşmaz.

  büyük bir de tapınak bulunur. tapınağın altında bir mabed bulunur, mumyalarının burada saklandığı düşünülmektedir.

  inka medeniyeti savaşlar ve çiçek hastalığı sonucunda yok olurken dünyamıza bu güzel mirası bırakmışlardır.

  gidenlerden duyduğuma göre çıkması kolay ama inmesi vertigodan dolayı çok zor oluyormuş.

  *ilk duyduğumda hapşurma efekti olarak kullandığım antik kent.