1. 23 mayıs 1950 tarihinde doğup bugün ( 21 mart 2017) nadir görülen genetik bir kalp rahatsızlığı sonucu 66 yaşında hayata veda etmiş, irlanda kurtuluş ordusu (ira)'nın eski komutanı ve ikinci adamı olan aynı zamanda kuzey irlanda’nın eski başbakan yardımcısıdır. kuzey irlanda sorununun siyasi ve barışçıl yollardan çözülmesinin baş mimarlarındandır.

    21 yaşındayken ira’nın ikinci komutanı olarak görev yapmıştır. ingiltere’nin irlanda’dan sadece silahlı mücadele yoluyla çekileceğine inanan bir gerilla olarak ira'nın en kanlı eylemleri düzenlendiği sırada örgütün beyinlerinden biri olmuştur. ilerleyen süreçteyse barış görüşmelerinin kilit ismi haline gelerek kuzey irlanda’daki savaşa 1998’de son veren hayırlı cuma anlaşması’nda ira adına londra hükümetiyle ( tony blair) müzakereleri yürüterek sonrasında ise sinn fein liderlerinden biri olarak siyasetin kalbinde yer aldı. hatta bir dönem cumhurbaşlanlığına da adaylığını koymuştur.

    mcguinness, kuzey irlanda hükümetinde yenilenebilir enerji konusunda patlak veren bir skandal sırasında başbakan arlene foster’ın istifa etmeyi reddetmesi sonrası ocak 2017’de görevini bırakmış, koalisyon hükümeti çökmüştür.

    ira’nın siyasi kanadı sinn fein’in lideri ve dava arkadaşı gerry adams ölümünü şu sözlerle duyurdu: “martin hayatı boyunca büyük bir kararlılık ve onur sergiledi. kısa hastalığı sırasında da tavrı aynıydı. barış, uzlaşma ve ülkesinin yeniden birleşmesi için yorulmaksızın çalışan tutkulu bir cumhuriyetçiydi.”

    kaynak: "ap"