• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
mercier ile camier - samuel beckett
" mercier ile camier’nin aynı adlı kahramanları, beckett’ın olgunluk dönemi yapıtlarında sıkça karşımıza çıkan ikililere öncülük ediyor: trajik ile komik, düş ile gerçek ya da beden ile usun birer yansıması; birbiriyle çatışsa, birbirinden uzaklaşsa da asla kopamayan iki yalnız yabancı, aynı “ben”in iki yarısı. amaçsız ve anlamsız bir yolculuk için bir araya gelir mercier ile camier. modern karşı kahramanların parçalanmış iç dünyasına yapılacak ürkütücü ve karanlık bir yolculuktur bu. ama hüzünlendirirken aynı zamanda eğlendirir. yazarın karşı konulmaz bir sevgiyle yaklaştığı bu iki berduş arasındaki sarsak dayanışma yer yer zorlaşsa da, kaosun yükünü, hep var olan trajikomik iletişim hafifletir. beckett’ın erdemi, durumun acıklılığına ağıt yakmak değil, kendi kendini alaya alabilmektir. bu yüzden en karamsar izlekler bile bir karamizah başyapıtına dönüşür beckett’ta. beckett, mercier ile camier’yi fransızca olarak yazdı. yazın dili olarak anadilini kullanmaması modern dünyanın kaçınılmaz hastalığı olan yabancılaşmayı okuyucusuna biçimsel olarak daha evrensel bir düzlemde aktarmasını sağlayacaktı. sanatçı için her sözcüğün yepyeni bir keşif olduğu zorlu bir yaratıcılık serüveniydi giriştiği. mercier ile camier, beckett’ın çarpıcı yapıtlara imza attığı en üretken döneminin çok önemli bir basamağını oluşturan bir yapıttır. beckett severlere... "
 1. samuel beckett'in 1946 yılında yazdığı, 1970 yılına kadar yayınlanmayan kitabı.
 2. ''sen gittiğinden bu yana, dedi mercier, hüzünlü düşüncelere daldım.hatta beni bırakıp gittiğini düşünüyordum.
  sana yağmurluğu bırakarak mı, dedi camier.
  beni terk etmen için birçok nedenin var, biliyorum, dedi mercier. bir an düşündü. insanın mercier'yi bırakmaması için camier olması gerek, dedi mercier.
  yürüyebilecek misin? dedi camier.
  yürürüm, sen kaygılanma, dedi mercier. ayağa kalktı ve birkaç adım attı. nasıl? dedi.
  yağmurluğu atsaydık, dedi camier. işimize yarıyor mu ki?
  yağmurun etkisini azaltıyor, dedi mercier.
  bir kefenden farksız, dedi camier.
  abartıyorsun, dedi mercier.
  içtenlikle ne düşündüğümü öğrenmek ister misin? dedi camier. yağmurluğu giyen, bedenen de, tinsel olarak da giymeyen kadar acınası bir durumdadır.''
  s.58