1. neredeyse bütün mühendisliklerle konuşabilecek bir altyapısı olan bir bölümdür. makina olsun, kimya olsun, maden olsun, elektrik elektronik olsun hepsiyle ortak bir noktada buluşabilir.

    genel olarak bakılacak olursa demir ve demir dışı metaller üretimi, polimer ve kompozit üretimi, seramik üretimi ve bunların geliştirilmesini yapar.

    zaman zaman geleceğin mesleği dense de çok büyük bir patlama yapması beklenemez ancak zaten bu zamanlarda hangi mühendislik mükemmelki? işi bilen, üretim yapan çoğu yerde bulunması gerekir.

    he bir de yaşlıya ve normal insanlara bölümü anlatması zordur. her zaman meteorolojiyle karıştırılır.
  2. yurdum müteahhit ve emlakçı kafasındaki insanlarına metal mühendisliği diye kısaltarak cevap verilmesi gereken meslektir.makine mühendisliği sırtlan gibi sinsice çevresinde dolaşıp zaman zaman istediğini almaktadır.pek çok üniversitede döküm teknolojileri,demir çelik üretimi ve metalografi dersleri üçer kredilik dersler halinde verilip sonrasında top öğrenciye atılmaktadır.kendi okuduğum üniversiteden örnekle gereksiz programlama ve elle teknik resim çizme tekniklerini öğretmek yerine solidworks veya catia eğitimi verilse hem öğrenciler binlerce lira verip bu programları öğrenmek için kurslara gitmez, hem de okul sonrası elle tutulur bir artıları olur.