michel de montaigne

Kimdir?

16. yüzyıl fransız deneme yazarı. montaigne 28 şubat 1533'te bordeaux'da doğdu. ailesi onun iyi bir eğitim almasını sağladı. eğitim süresince yunan ve latin edebiyatını öğrendi. bir süre bulunduğu yörede belediye başkanlığı görevini üstlendi. ailesinden kalan geniş bir malikanede günlerini kitaplarıyla ve yazılarıyla geçirdi. bu çalışmaların sonucu olarak ünlü denemeler adlı kitabı oluştu. montaigne, denemelerinde başta insan sevgisi olmak üzere iyimserlik, dayanışma, özgürlük ve okuma alışkanlığı üzerine çok özgün yazılar kaleme aldı. bu yazıları herkesin anlayabileceği sade bir anlatımla okura ulaştırdı.
  1. beni en çok etkileyen tarafı, kendini 38 yaşinda dünyadan soyutlayıp şatosuna kapandıktan 10 sene sonra tekrar hayat bulup, dünyaya açılması olan yazar.

    bir yazar düşünün ki tek derdi kendini aramak olsun, kitapların soyut ve somut duvarları içine gizlenip ilişiğini kessin tüm hayattan sonra içinde tekrar yaşam kıvılcımları tutuşsun, çiçekler açsın ve yolculuğa çıksın, fahişelerle birlikte olsun, krallara danışmanlık yapsın, belediye başkanı olsun... olsun da olsun... kaçtığı ne varsa hepsini birden, tüm yaşanmamışlıkları 48 yaşından sonra kucaklasın, yetmesin kızından küçük biriyle nişanlansın. enteresan.
  2. şöyle muhteşem bir tespit yapmıştır:

    "tüm budalalıklar yazı kalıbına döküldü mü bir ciddililik kazanıyor. ‘bir yerde duydum!’ derseniz olmaz. mutlaka ‘bir yerde okudum!’ diyeceksiniz. "