• youreads puanı (9.44)
 1. bu güçlü deyişin sözlerini anlamak ve yaşamak için hiç düşünmeden yıllarımı verirdim. kul nesimi ne güzel yazmış, ahmet aslan ne güzel söylemiş. bu şiirin peşine düşmeye karar verdim. işe, cahit öztelli'nin "kul nesimi" kitabını alarak başlamayı düşünüyorum. umarım bu yolda, ufak bir kısmını da olsa sezebilirim.

  har içinde biten gonca güle minnet eylemem
  arabi farisi bilmem, dile minnet eylemem
  sırat-i müstakim üzre gözetirim rahimi
  iblisin talim ettiği yola minnet eylemem

  bir acaip derde düştüm herkes gider karına
  bugün buldum bugün yerim, hak kerimdir yarına
  zerrece tamahım yoktur şu dünyanın varına
  rızkımı veren hudadır kula minnet eylemem

  oy nesimi, can nesimi ol gani mihman iken
  yarın şefaatlarım ahmed-i muhtar iken
  cümlenin rızkını veren ol gani settar iken
  yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem
 2. "yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem" dizesi, biat kültürünün anadolu'da her zaman hüküm sürmediğinin net bir kanıtıdır ve bu dize okunurken her seferinde beni duygulandıran şarkıdır.
 3. kendisinde bir dersim-tunceli'li olması nedeniyle hep duydugum hatta sohbet ettigim insanın "kitlelere ulaştıran" şarkısı. (susarak özlüyorum filan da ayrı tabii). çook çok dinledigim ve sevdigim ama malesef son zamanlarda heryerde olması sebebiyle azda olsa uzaklaştıgım şarkı.
 4. kul nesimi'nin hayat felsefesi edilebilecek şiiridir güzel de söylemiş ahmet aslan.ilk dinlediğimde sözleri anlayamıyordum dinledikçe anlaşılan bir yoruma sahip.
 5. tam 'günümüz memleketi için ne kadar uygun bi parça' deyip dinleyeceğim tutuyor ki sonra dinlerken düşünüyorum ne olacak biz insanların hali diye.
  insanlık tarihi boyunca hep bir zulüm olmuş hep bir paylaşamama hep bir öfke hep bir hırs hep bir bencillik ...
  sonra diyorum ki bu şarkı yalnız günümüze değil her zamana uyar. çünkü maalesef zalimsiz , zalim destekçisiz ve zulüm görensiz gün yaşanmamıştır , yaşanmayacaktır.
  anlaşılıyor sonra hayat gayemiz, insan şerefi , onuru için yaşamalı. ne güzeldir makam için onursuzluk etmeyen insan , ne güzeldir şerefi elden bırakmayıp zulme boyun eğmeyip aç gezmeyi tercih eden insan.
  rosky
 6. bugün buldum bugün yerim, hak kerimdir yarına
  ---
  çok büyük bir söz. düşündükçe irkiliyorum. tam anlar, o ruha girer gibi oluyorum ki sonra 'yemiyor'. ne mutlu bunu tam olarak yaşayana. büyük konuşarak bu durumu yaşamak zorunda kalmak bile korkutuyor beni. acizliğimi ve açlığımı hatırlıyorum.

  ___________________

  zerrece tamahım yoktur şu dünyanın varına
  rızkımı veren hudadır kula minnet eylemem
  ---
  çok şükür ki işin bu kısmını becerebiliyorum. dünyanın en güzel hissi gibi geliyor bana. isterse kralı gelsin. ancak bu duyguya sıfırdan başlamayan ya da dibi görmeyen birisinin ulaşması çok zor gibime geliyor.
  yalan