• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.75)
modern times - charlie chaplin
1936 yapımı olan filmde charles chaplin, o dönemdeki sanayileşmeyi ve ekonomik krizi eleştirmektedir. film sessiz çekilse de filmin sonlarında charlie chaplin bir şarkı söylemiş ve izleyicilere sesini ilk kez duyurmuştur.
 1. tüm zamanların en satirik filmlerinden biri, 1936 yapımı bir charles chaplin klasiği. chaplin, başta abd olmak üzere tüm dünyayı vuran 1920'lerin sonundaki ekonomik çalkantı döneminin ve ayak sesleri yaklaşan dünya savaşının etkisiyle üretimin olağanüstü artmasını ve çalışma şartlarının insanları makineleştirmesini kendine has mizahıyla ele alır bu filminde. ayrıca sessiz filmler artık son demlerini yaşıyor olmasına rağmen chaplin, sesli filmlere olan mesafesi nedeniyle bu filmi de sessiz yapmış, filmde sadece makinelerin ve bir köpeğin sesine yer vermiştir. özellikle restoran sahnesinde chaplin bütün hünerlerini sergiler; şarkı söyler, dans eder.

  kanımca yapılmış en eğlenceli filmlerden biri.
 2. 1930'lu yıllarda hüküm süren büyük ekonomik buhran sırasında makineleşmenin de etkisi ile bozulan ekonomik ve toplumsal koşulları, artan işsizlik sorununu dile getiren bu film charlie chaplin'in ilk kez 1914 yılında yarattığı küçük serseri (şarlo) tiplemesine dayanan son filmdir. her filminde daha da mükemmeliyetçi olan chaplin, "asri zamanları"ı o dönem için rekor sayılabilecek bir süre olan 10 ayda çekmiş ve kurgu öncesi 100 kilometre uzunluğunda negatif film harcamıştı.

  chaplin'in komünizm propagandası yaptığı ileri sürüldüğü için film abd'de gişede pek başarılı olamadı, 1,5 milyon dolara malolan film ancak 1 milyon dolar hasılat yaptı. aynı nedenle almanya ve italya'da da yasaklandı. avrupa'nın geri kalanında ise çok büyük başarı kazandı.
 3. özellikle yönetim alanında ders verilirken öğrencilere mutlaka önerilmesi, mümkünse izletilmesi gereken film. saatlerce "klasik yönetim yaklaşımı insanın duygusal ve sosyal yanını hiçe saydı, insanı bir makineden farksız gördü." diye anlatacağınıza şu filmin ilk yirmi dakikasını izletin yeter.
 4. izlediğimde charlie chaplin'in sinemaya etkisine ilk defa tanık olmuş ve şaşırmıştım. filmdeki mizah, espriler ve tarzın günümüzde hala kullanıldığını veya daha doğru ifade etmek gerekirse chaplin mizahına ne kadar aşina olduğumu fark etmiştim. chaplin'den epey esinlenmiş kemal sunal izleyince bunu ayan beyan görebiliyorsunuz zaten.

  film chaplin'in sesli sinemaya daha fazla dayanamayıp sesli çektiği son 5 filmden biri olması lazım. sesin ve diyalogların filmlere zarar vereceğini düşünürmüş ve sesli filmleri de epey geç çekmiş. komünist olması hasebiyle amerika'dan gitmek zorunda kalmasıyla da başka film çekmemiştir zaten. bu filmde de komünizmin o dönem için ne kadar gerekli olduğunu da o size söylemese de hissedersiniz zaten.

  film öyle etkili ve güzel yapılmıştır ki, filmi tek bir sefer dahi izlerseniz aklınızda tonla imge kalır ve kanı oluşur. mesela benim favori aşk filmlerindendir aynı zamanda.
 5. filmin fabrikada geçen kısmı à nous la liberté filminde 5 sene önce aynı şekilde işlenmiştir. rené clair taraftar olmadan charlie chaplin stüdyo tarafından dava edilmiş fakat bu modern times'ın öncekinden 50 kat daha güzel bir film olduğu gerçeğini değiştir(e)memiştir.
  zei
 6. türkçe filmi adı bazı yerlerde (bkz: asri zamanlar) olarak geçmektedir ki sanırım doğru tercüme bu olsa gerek.
  filme dair söylenebilecek en önemli detay diğer filmlerine nazaran charlie'nin asri zamanlarda sadece güldürmekle yetinmeyip makineleşen sanayiye ve kapitalizm değerlerine yönelik ağır eleştirisidir. komünist bir hareketin ele başı olarak hapse girmesi, vida sıkma sahnesi, hapisteki uyuşturucu tecrübesi, tersanede inşaa halindeki gemiyi yanlışlıkla denize indirmesi, yemek yeme makinesi, güldürürken itiraz eden ve eleştiren bazı sahneleridir.
 7. montaj hattının yaygınlaşmasıyla işiyle yabancılaşan, tüm yaptığı sadece belli bir hızda sürekli vida sıkmaya indirgenen, iş sürecinden koparılan, devamlı kontrol edilen, makineleşmesi beklenen modern işçi örneğini çok güzel eleştirmiş bu yönüyle kapitalizmin vahşi doğasını ve yıkıcılığını çarpıcı biçimde anlatan şu an için dahi eleştirelliği güncel olan şahane charlie chaplin filmi.
  ozee
 8. zamana göre aşmış, kapitalizmi yerden yere vuran ayakta alkışlanmayı hak eden bir başyapıt.