1. umursamaz ve at başlı bir tavrı (ki bazılarına çok hoş kafa tutardı ne yalan söyleyeyim),
  orta boy bir diktatörlüğü
  ve bir de zamana inat solgun bir çadırı vardı.

  silinişi ile don kişotgillerin sonuncusu da kaybetti.
  yalan
 2. - 1969'da darbeyi daha henuz tegmen iken yapmis, ama hemen ardindan kendine albay rutbesini yakistirmistir. uyanik.

  - tum hayati boyunca buyuk arap devleti hayalini kovalamis, bunun icin misir, cezayir, tunus, somali ve diger birkac ulke ile birlesme planlari hazirlamis, ama karsilik bulamayinca da hemen hepsiyle savasmistir. okurken ulen bu adam amma da manyakmis diyesi geliyor insanin.

  - sagi solu belli olmayan adam imajina uygun olarak, fko israille baris gorusmelerine basladi diye ulkesindeki 30,000 filistinliyi sinir disi etmis, bosna katliaminda sirbistan'in en siki dostlarindan biri olmus, milosevic'e elinden gelen her destegi saglamistir
 3. son yıllarında o zıt tavrından sıyrılmaya başlamış, libya'yı dışarıya açmaya başlamıştı.
  tabii ki bu gevşeme tavrı kağnı hızıyla ilerliyordu ama sonuçta adımdı.
  libya'daki siyasi haritalarda komşusu mısır yokmuş gibi sayılır ve tamamen siyah gösterilirdi, hiç bir şey yazmazdı.
  evet bir diktatördü ancak halkı tarafından seviliyordu. libya'ya gittiğinizde kaddafi'ye hafif bir eleştri bile yaptırmayan halkı vardı. (bizzat şahidim buna)

  sağı solu belli olmazlığına katıldığım yegane konu; normalde alkol satışı yasaktır ancak kaddafi bazen kafasına eser ve bugün şu saatten şu saate kadar alkol satışı serbest diye ilan ederdi. tüm dükkanlarda tezgahaltı satılan alkol hemen vitrinlere dizilirdi.

  ne olursa olsun linçle katledilecek biri değildi. kendince doğruları vardı ve liberal dünyaya uygun olmadığı için pek sevilmezdi.
  libya'nın şu anki enkaz durumu her şeyi özetliyor aslında.