nihat genç

Kimdir?

Nihat Genç, (d. 1956, Trabzon) Türk gazeteci, yazar.

Yaşamı 

İlkokulu Meryem Mehmet Kayhan İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi de Trabzon Ticaret Lisesi'nde okuyarak 1974 yılında mezun oldu. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi ile Ankara Bankacılık Okulu'na kayıt yaptırdı ancak siyasi olaylar nedeniyle bu okullardan ayrıldı. Ardından Sağlık İdaresi Yüksek Okulu'ndan 1983 yılında mezun oldu. Okul bitimi Sağlık Bakanlığı/Ankara Rehabilitasyon Merkezi'nde, ardından ise Kültür Bakanlığı’nda toplam dokuz yıl memuriyet yaptı. Gençlik yıllarında gazete ve dergilerde teknik eleman olarak çalıştı. 12 Eylül öncesinde, ülkücü hareketin genç entelektüellerinin en önemli isimleri arasındaydı ve çeşitli ülkücü dergilerde yazmıştı. O yıllardan bugüne, Bağımsız ve Kırmızı-Beyaz gibi ulusalcı siyasî dergiler ile Leman dergisinde yazıları yayımlandı. Kısa bir süre Akşam gazetesinde köşe yazıları yazdı ve bu gazeteden yine aynı gazetenin yazarı Engin Ardıç'ın Genç'in eskiden çalıştığı Leman dergisini Saddamcılık ve Apoculuk ile suçlaması sonucunda ayrıldı. 2008 Eylülü'nde Leman'a geri döndü. [1] Yazar 2008 yılının Aralık ayında Aydınlık dergisinde makaleler yazmaya başladı. Bir Soru - Bir Cevap adlı köşesinde Genç, güncel meseleleri ulusalcı bir bakış açısıyla değerlendiriyor. Sky Türk adlı televizyon kanalında Serdar Akinan ile 2008 Eylülüne kadar "Nihat Genç ile Ne Var Ne Yok" adında bir program yaptı.[2] Kanal Akşam gazetesi ile kardeş kuruluş olduğundan, Genç, programına da son verdi. Bu progamın ardından ise 18 Ekim 2008 tarihinde Avrasya TV'de Lale Şıvgın ile ,"Nihat Genç ile Veryansın" programı yaptı.Son olarak günün siyasi olaylarını değerlendirdiği www.odatv.com adresinde yazıları yayınlanmaktadır. Öykülerinde insancılık arayışı egemendir, insan hikâyeleri ile birlikte yaşanılan zamanların sorunlarını ve toplumsal değişimi gayet ince çizgilerle betimler ve kahramanlarını her zaman ezilen kesimden insanlar içinden seçer. Siyasi ya da siyasi olmayan fikir makalelerinde ise çok daha sert çizgilere sahip, kızgın ve hatta saldırgan bir tarza sahip olduğu görülür. Gizli ama derin bir yalnızlık duygusu, öykülerinde de fikir yazılarında da alt metni oluşturan güçlü öğelerden biridir. 2005 yılında Bilgi, Sabancı Üniversitesi ve Boğaziçi üniversiteleri tarafından düzenlenen İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri başlıklı konferansı eleştiren bir yazı[3] yazması üzerine uzun süredir tüm kitaplarını yayınlamış İletişim Yayınları, Nihat Genç ile ilişkilerini kesme ve kitaplarını yayınlamama kararı almış[4], bunun üzerine yazar kitaplarını diğer yayınevlerinden çıkarmaya başlamıştır.

Kitapları 

Dün Korkusu (1989) Bu Çağın Soylusu (1991) Ofli Hoca / Şeriatta Ayıp Yoktur Kompile Hikayeler Dar Alanda Tufan 1993 Üfürükten Üniversite Bilimi (1993) Soğuk Sabun (1994) Köpekleşmenin Tarihi (1998) Modern Çağın Canileri (2000) Memleket Hikayeleri Arkası Karanlık Ağaçlar (2001) İhtiyar Kemancı (2002) Amerikan Köpekleri (2004) Edebiyat Dersleri (2004) Nöbetçi Yazılar (2004) Hattı Müdaafa (2005) Karanlığa Okunan Ezanlar (2006) Aşk Coğrafyasında Konuşmalar (2007) Kavga Günleri (2007) Veryansın (2008) Bir Millet Uyanıyor 17: "Kavga Günleri" (2009) Sordum Kara Çiçeğe (2009) Yurttaşların Cinlerle Bitmeyen Savaşı (2011) İşgal Günleri (2011)

Öykülerinden örnekler 

Narlıbahçe Sokağı (Modern Çağın Canileri) Şeriatta Ayıp Yoktur (Ofli Hoca) Bu İşin Tövbesi Var midur? (Ofli Hoca) İhtişam ve Sefalet (Köpekleşmenin Tarihi) Türkan (Arkası Karanlık Ağaçlar) Hero Marka Mızıka (Kompile Hikayeler) İhtiyar Kemancı (İhtiyar Kemancı)

Televizyon programları 

Nihat Genç ile Ne Var Ne Yok? (Sky Türk, 2003-2008) Nihat Genç ile Veryansın (Avrasya TV, 2008-2011) Nihat Genç Ko-nu-şu-yor! (Halk TV, 2012-...) Nihat Genç İle Ver-yansın (Ulusal Kanal, 2013-...)

  1. 21. yy turkiye'sinin en buyuk ruhlu, en samimi, en bagimsiz aydinidir. birlikte ayni havayi soluyabildigimiz en iyi yazardir.
  2. 90 ların ikinci yarısında başlıca leman alma nedenimdi, sonra ben büyüdüm. eski güzel günlerin hatrına bulabildiğim bütün kitaplarını satın aldım, okudum. tabi ki edebi ama kekremsi, buruk bir tat bırakıyor hikayeleri, olmuyor, olduramıyor.

    görüşleri kendini bağlar elbette, katılıp katılmadığımı ifade etmiyorum anlayacağınız, ama inandıklarını, düşündüklerini söylediğine inanıyorum. ve bu karnından konuşmama, stratejik düşünmeme ve hareket etmeme durumu çok değerlidir bence. medyatik yazar çizerlerimizde, hatta genel olarak medya önündeki isimlerimizde pek yoktur bu özellik.