1. yapılan araştırmalarda erkeklerin boşalma sonrası partnerinden uzaklaştığı, yabancılaştığı hatta bazen tiksindiği ortaya çıkmıştır.
  bu durumda hayat anlamsızlaşır ve normale dönmek için testislerin yeniden sperm üretmeye başlamadı gerekir.
  olaya biraz mizah katan başka bir açıklamaya göre erkekler boşa giden yüzbinlerce evladının yasını tuttuğu için böyle bir ruh haline girmektedir.
 2. yorgunluk.
 3. bu hissedilenlerin nedeni seksten sonra salgılanan prolaktin hormonudur. salgılanan prolaktin seksten sonra yenilenme süresini belirler. prolaktin salınımı azalana kadar cinsel isteksizlik oluşur. hipofiz bezinin normalden fazla bu hormonu salgılaması uzun süreli cinsel isteksizliğe de neden olur.
 4. sevgilime olan kısa süreli felç gibi bir şey.

  ben ise daha çok "neredeyim ben ya? nasıl geldim buraya?" gibi bir kafa yaşamaktaydım.
 5. yaşama amacımın bitmesi, boşluk.
 6. garip bir duygudur bendeki. farklı bir hisse kapılırsın lan keşke dursaydım falan diye pişman olduğum oluyor. a bele bi mide bulantısı, yeteri kadar sıcak değildi diye falan düşünüyorum. sonra ulan ne yedim ama eheh gibisinden düşünceler falan geçiyor aklımdan. sonra içten içe bir sıcaklık bir terleme falan. geriye doğru yaslanıyorum tavandaki ışık takılıyor gözüme sarı sarı, ulan sarı ışığın orda ne işi var? nerdeyim lan ben? lavabo nerede acaba?
  biri su dökse coss diye ses çıkartacak gibi oluyorum.

  ben tüm bunları düşünürken garson geliyor ve boşları toplarken "çay getireyim mi? bi künefe daha ister misin?" diyor. ula bi dur be adam midem bulandı zaten o son dilim fazla geldi diyemiyorsun. çay değil de su getir sen bana yanıyorum. suyu içiyorsun ama o son dilim pişmanlığı geçmiyor. soda mı içseydim acaba? dur ben elime yüzüme bi su çalayım.
 7. sigara paketi neden yanımda değil diye kendime kızıyorum her seferinde. orgazm sonrası karşılıklı sigara içmek gibisi mi var