• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.75)
otto e mezzo - federico fellini
dünyaca tanınmış italyan yönetmen guido anselmi, yaratıcı ve kişisel bir krizin tam ortasındadır. yeni filmi için aynı anda birkaç proje üzerinde çalışmakta, fakat çocukluk anıları ve cinsel fantezileri onu rahat bırakmamaktadır. yönetmen yaşamına bir türlü bir anlam verememekte ve yeni filmine başlayamamaktadır. kaçınılmaz olarak içine kapanarak yaşamdaki gelişmesine katkıda bulunan olayları değerlendirir: çocukluğu, kilise, ailesiyle ilişkileri, yaşamına giren kadınlar ve bunların her birine eşlik eden türlü karabasanlar. belki de yeni filminin malzemesini bunlar oluşturmalıdır. guido, işinin saçmalığı, sanat ve karşı cinsle olan ilişkileri ve insanın varoluşunun anlamı üzerinde düşünmeye başlar.
  1. federico fellini'nin başyapıtı, bir bakıma fellini'nin bilinçaltının belgeseli. bundan önce 7 uzun metraj, 1 de kısa metraj film çeken fellini'nin bu filme verdiği isim de, filmin kendisi gibi kişiseldir: 8 buçuk.
  2. guido, fellini'nin otoportresidir. yine o karnavalesk koşuşturmacalar ve dans, çocukluk yillarina ayna tutan ironize rüyalar, burjuvazinin çalkantilari arasinda varliklarini kaybeden orta yaşli fellini kadinlari, ve pek tabii lirik palyaçolar, sirk, koca bir gösteri dünyasina dönüşmüş modernizm. fellini, sinematografisine çullanan bütün bu arka fonu guido'nun iç burkuntulariyla bir şenliğe dönüştürür.