• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
otto e mezzo - federico fellini
dünyaca tanınmış italyan yönetmen guido anselmi, yaratıcı ve kişisel bir krizin tam ortasındadır. yeni filmi için aynı anda birkaç proje üzerinde çalışmakta, fakat çocukluk anıları ve cinsel fantezileri onu rahat bırakmamaktadır. yönetmen yaşamına bir türlü bir anlam verememekte ve yeni filmine başlayamamaktadır. kaçınılmaz olarak içine kapanarak yaşamdaki gelişmesine katkıda bulunan olayları değerlendirir: çocukluğu, kilise, ailesiyle ilişkileri, yaşamına giren kadınlar ve bunların her birine eşlik eden türlü karabasanlar. belki de yeni filminin malzemesini bunlar oluşturmalıdır. guido, işinin saçmalığı, sanat ve karşı cinsle olan ilişkileri ve insanın varoluşunun anlamı üzerinde düşünmeye başlar.
  1. federico fellini'nin başyapıtı, bir bakıma fellini'nin bilinçaltının belgeseli. bundan önce 7 uzun metraj, 1 de kısa metraj film çeken fellini'nin bu filme verdiği isim de, filmin kendisi gibi kişiseldir: 8 buçuk.
  2. guido, fellini'nin otoportresidir. yine o karnavalesk koşuşturmacalar ve dans, çocukluk yillarina ayna tutan ironize rüyalar, burjuvazinin çalkantilari arasinda varliklarini kaybeden orta yaşli fellini kadinlari, ve pek tabii lirik palyaçolar, sirk, koca bir gösteri dünyasina dönüşmüş modernizm. fellini, sinematografisine çullanan bütün bu arka fonu guido'nun iç burkuntulariyla bir şenliğe dönüştürür.
  3. yönetmenin yönetmenler için çektiği yönetmenlerin beğeneceği bir film gibi duran yapıttır. zaten bu kadar göklere çıkarılmasının nedeni bu olabilir mi? bilemiyorum, kim bilir belki de değildir.

    valla bizim gibi sinema tarihi nedir bilmeyen ''sade vatandaşılar'' için bu filmde gördüğümüz şeyler: çekim tekniğinin güzelliği, 1960'ların otomobillerinin çekiciliği ve tabi ki fellini'nin (otoportresyse eğer tabi) ne kadar vur kaç yaptığı, kadınlardan nasıl ahlaksızca faydalandığıdır; hele ki bi tane siyahi dansçı var ki acımamak elde değil o kadın da le notti di cabiri'yadaki mambocu dansçı yerli-kadın mıdır diye düşünmedim değil. burada ne desem gg fellini efendi.