1. danimarka'da komün yaşamın sürdüğü, kurtarılmış yarı özerk bölge: christiania... sanatçılar ve anarşistlerin kurduğu bir yapı. araba kullanmak yasak. vergi vermek yasak. insanlar kendi yiyeceklerini üretip ortak yaşıyorlar. esrar üretimi ve kullanımı serbest. koşmak bu bölgede yasak çünkü koşmak sadece kasabaya kapitalistler saldırdığında yapılabilecek bir eylem.

  şu an avrupa birliği topraklarına veda ediyorsunuz yazısı ile sizi karşılıyor. otoriteye karşı insanların mekanı.

  tüm evler rengarenk her yerden müzik sesleri yükseliyor. buradan ev satın alamıyorsunuz. başvuruyorsunuz ve bir sanatçı olduğunuzu orada yaşayan insanlara kabul ettirebilirseniz ev almaya hak kazanıyorsunuz. orada yaşamak için başvurumu yaptım. bakalım sonucu merakla bekliyorum.

  not: hırsızlık en aşağılık ve kabul edilemez bir olay. hırsızlık yapanı kopenhag'a sürgün ediyorlar ve bir daha ömür boyu kasabaya almıyorlar. böyle sürgüne can kurban diye geçiyor içimden.
 2. o yasak, bu yasak. nerede kaldı özgürlük?
  sıçmak da yasak mı gurban?
 3. kabul edilmediğim kasaba. sanatçı vasıflarına sahip değilmişim. bana sanatçı değil demek sanat tarihine küfürdür. ben böyle sanat anlayışına tükürürüm. hey christiania halkı siz kimsiniz ya. kimse sanatımı sorgulamaya kalkmasın.

  uzun süredir ilk defa kendimi üzgün hissediyorum. benimde başarısız olacağım konular varmış. şimdi sabah rakısı zamanı.