1. ilk olarak antik mısırda kullanıldığı yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkmıştır. kazılarda bulunan parfüm şişeleri binlerce yıl sonra bile hala güzel kokabilmektir. bunun nedeni çiçek yağlarından yapılmış olmasıydı.

  avrupada alkol kullanılan parfüm 14. yy da macar kraliçesi için yapılmıştır.

  yaygınlaşması ise 16. yy da italyan catherina'nın fransa kralı 2. henry ile evlenmek için fransaya geldiğinde gerçekleşmiş. o zamanlar fransanın sokakları bok kokuyormuş kanalizasyon sistemi felan da yok tabi kadın her gün parfümü boşaltıyormuş üstüne. kraliçe gelmeden önce parfümlü eldivenler varmış soylular burunlarını bunlarla kapatıyormuş düşünün. bu durumdan bıkan kraliçe zaten parfüm işinden de anlıyormuş üreticileri destekleyerek bi nebze olsun bu kötü kokuyu azaltmak istemiş.

  osmanlı da ise o zaman halıhazırda kanalizasyon sistemi vardı ve her ne kadar koku problemi olmasa da daha güzel kokmak adına o zamanlar gül misk amberden hayvansı ve bitkisel yağlardan parfüm yapanlar vardı.

  bu gün kullandığımız modern parfümler ise, 1806’da jean maria farina tarafından cologna pazarlanması ile başlanmıştır. cologna yani kolonya alman kaynaklı alkol, su, portakal, limon ve bergamut ile oluşan bir koku idi. bu alkol içeren koku, çok hoş bir limon kokusu ve hızlı uçması nedeni ile kuruyordu. böylece günümüzün parfümleri üretilmeye başlanmıştır.

  günümüz parfümlerinden fresh olarak cool water maskülen olarak hermes terre hermes i önerebilirim
 2. türk erkeğinin ne yazık ki kullanmadığı türk kadınında aşırıya kaçtığı kozmetik ürünü. bir cinsiyeti o şişeye dokunduramazken diğeri tüm şişeyi boca ediyor üstüne.
 3. arka fon müziği olmalıdır, soprano vokalist değil
 4. benim en güzel tutkum parfüm
  belit
 5. parfümü aşırı kullananlar nedense bana pek temiz gelmemiştir. bir başka deyişle fransız usulü kullanıp ustundeki kotu kokuyu bastırmayı amaçladıklarını düşünüyorum. elbette istisnaları vardır ancak, misal, saçını yaptırmış bir kızımız duş almak istemediğinden olası kötü kokuyu absorbe etmek adına ustüne parfüm boca edebiliyor.
  tekrar söylemeliyim ki istisnaları elbette var. ayrıca verdiğim örnek sebebiyle sadece kadınları kast ettiğim düşünülmesin.
 6. parfüm çok önemli hele ki erkekte daha da önemli bence.. tabii bu meretler çok pahalı anam şişesi 300-400 yani manyak deli paralar. ama sahte parfümde alkol alkol kokuyor, hem kimyasal, hem de yani kokuları pek hoş değil.. o yüzden seçimleri orjinal ve fiyatı uygunlardan yapmak gerekiyor. ben sürekli aynı parfümü kullanmayı severim, bir koku insanla özdeşleşiyor çünkü. alışveriş sitelerinde bu işte n11 olsun trendyol markafoni olsun, bazı parfümler düzenli olarak sürekli indirime çıkıyor. ben genelde bu düzenli çıkan parfümlerden birini benimsemeye çalışıyorum çünkü yarı fiyatına alıyorsun. bir ara yves saint laurent-belle d'opium'un morunu kullanıyordum ama sürekli indirme çıkmadığı için marc jacops-bee tercih etmeye başladım.. ballı, çiçekli güzel bir koku. tabii param olsa tercihim hermes-merveilleux ya da chanel falan olur ama bir şişelik güzel koku için bir aylığımı verecek kadar zengin olamadım daha :d
 7. koku benim için önemli. bundan mıdır bilemiyorum sigaradan nefret ederim. parfüm olarak da ilk mavi blade ile başladım denebilir. sonra üniversiteye başlayınca o koku bana kötü gelmeye başladı. şimdi bvlgari aqva pour homme kullanıyorum. gayet memnunum. ileride sevdiğim diğer kokularla devam edeceğim. (terre d'hermes, la nuit de l'homme)

  parfüm kokularını şöyle yorumlayanları görüyorum. işte yakışıklı kokusu, bunu sürene aşık oluyorum... kendimden biliyorum böyle bir olay yok. yakışıklı değilim, ortalama bir türk erkeğiyim. diyelim birisi benim parfümü çok beğendi. şu iki olasılığı yaşadım bu güne dek:

  1- aile üyeleri ve yakın arkadaşlar ise kokuyu aldıkları ilk günde "bu koku da ne?" "baya iyi ne kadar verdin?" gibi soruları sorup devamında her gün kokuyu aldığınızda siz de etrafınızdakiler de mutlu oluyor.

  2- yolda tanımadığınız biriyle ya da sokakta kokunuzu alanlar ise eğer kokuyu beğenirseler garip burun hareketlerine başlıyor. hayır yani gel sor bana sanki evde üretiyorum gizli formülü. bir de öküz gibi direkt "sevgilime alacağım da bu parfümün markası neğğy?" diyenler oluyor, onların ağzına fare düşsün. kibar bir şekilde gelin sorun. ağzınızdan çıkan ilk kelime "sevgili" olunca sinirleniyorum. ulan sanki ben sokakta sevgili aramaya dolanıyorum. sanki okuduğu kitapları, düşüncelerini bilmediğim kızı sevgilim yapacağım. bir iki karşılıklı iltifatlaşırız sonra sen yoluna ben yoluma.

  bu da böyle bir girdi olsun.
  tanım: güzel kokmak için sıkılan madde.
  neden
 8. temiz adamın parfüm kullanmasına gerek yoktur nasıl bir mantık. temiz olursun ama güzel kokmazsın ve bu eksiği kapatacak birşey ararsın ya da daha güzel kokmak önemlidir dersin ve kullanırsın.

  mesela şampuan saç kremi tarzı şeyler kullanmıyorum bu pis olduğumu mu gösterir hayır, (çoğu kişiden daha titiz ve temiz olduğumu düşünüyorum özellikle kötü kokmaya tahammülüm yok, arabada yedek kıyafet falan taşırım terlediğimi hissedersem değiştiririm, yanımda yoksa alırım ucuz bişeyler yine değiştiririm kaldı ki iş bu raddeye nadiren gelir. ) bu kullanmadığım şeylerin eksikliğini de parfümle gideriyorum ayrıca kendimi iyi de hissettiriyo kokusu.

  pahalı parfüm alacak kadar zengin değilim zaten az sıkmadığım için çabuk da biter, dandik bir marka da ne kalıcı oluyor ne güzel kokuyor. tercih ettiğim bir iki doldurma parfüm var yıllardır değiştirmem severek kullanırım.

  içinde alkol var diye günah demeyin efendim kullanın kullandırın bazen cebimden çıkarıp yoldaki otobüsteki adama sıkasım geliyor. hadi başkasını sallamıyosun da kendin de mi rahatsız olmuyosun davar gibi kokmaktan.
  wtf