1. lacan'ın, freud’un klasik id/ego/süperego üçlüsünün yerine koyduğu imgesel/simgesel/gerçek yapılarda, simgesel düzen, toplumsal yapılar sistemidir. iktidarın dildeki yeri, simgesel düzeni dayatan fallustur (penis). baba, burada simgesel olarak fallus’a sahip olan yetkeyi temsil eder. simgesel düzen eril bölgeye, ataerkil düzene aittir. ataerkil düzen kadınları susturur. kadınlar erkekler gibi imgesel düzenden simgesel düzene kaçamadıkları için dile sahip olmayan “ötekiler” olarak ebediyen dışlanırlar.
 2. kadınların sahip olmadıkları için her gün ağladıkları organ. dünyada kadın nüfusu erkek nüfusundan fazla. belki her zaman da öyle oldu. madem fallus yoktu o zaman kendi amus düzeninizi kursaydınız gardaş... kim engel oldu?
 3. cinsel erkek organı. boğalarda 's' yaparak vücut içerisinde normal boyundan üçte bir haline getirelerek saklanır. bir ligament tarafından tutulan bu yapı, çiftleşme esnasında uzamasına izin verir, sonrasında tekrardan 's' haline geri döner. insanlardaki ve diğer hayvan türlerindeki gibi kan ile dolup sertleşme hali görülmez.
 4. sevdiğim organ. her daim bu garip tartışmalara kurban gidicek.
  sevdiğim derken lütfen yanlış anlaşılmasın.
 5. yahu az özgür olun özgür. sanal ortamda dahi bu kadar kasıyorsanız reel yaşamda düşünemiyorum bazı arkadaşları. tamam suyunu çıkarmanın manası yok fakat, bazen içinizden geldiğince daralmadan, kasılmadan, cümleleri cımbızlamadan yazın-çizin gitsin.. başlık penis ya, bildiğin penis. üreme organı. zaten bilimsel açıklamalar kısmende olsa yukarıda yorumlanmış.

  ülkemiz kültüründe eş anlamı en çok bulunan cümlelerden biridir aynı zamanda.
  penis = ''yarrak, sik, çük, pipi, alet, kamış, kobra, piton, malafat, pompalı, çavuş, değnek'' olarak da bilinir. ( bölgesel olarak değişir deyimler. misal konya'nın, akşehir ilçesinde bir kaç kişiden duydum, ''vaşinton'' diyorlardı )

  ayrıca 'sünnet' denen, ( din veya kültürel bağlamında ) erkeklerde penis başını örten ve koruyan üstderinin (prepus) bir kısmının veya tamamının kesilip atılması olayıdır.

  yapay olarak, lastik ya da latexten yapılan penis seklindeki alet edevat da vardır. ( vibratör )

  bunun belden bağlamalısınada 'strap on' deniliyor.
 6. hakkında tanrılı, ademli havvalı espriler düzülen organ. işin kötüsü tanrı kadını yine kandırmış, "sana takacağımız parça beyin" derken yaptığı laf ebeliğine kafası basmamış. çünkü beyin yok.

  not: kedi uzanamadığı ciğere..
 7. bir de priapos vardır ki mitolojide en büyük penise sahip tanrıdır. kendisinden dolayı tıp literatüründe priapizm rahatsızlığı vardır.
 8. şu an interaktif kültür ağının üçüncü sırasında penis başlığını görünce gerçekten umudumuz yeşeriyor. hayır işin komiği aklı başında başlıkların burun kıvrılması. bu ne penis bereketidir böyle. dur bir de vajina başlığına yazayım esprili şeyler de gündem olsun.
 9. ayrıca adına festivaller düzenlenen organ.

  japonya'nın kawasaki şehrinde her yıl düzenlenen, doğurganlık ve bereket temalı (kanamara matsuri) penis festivali vardır. kanamara matsurinin kelime anlamı "çelik penis festivali" dir. kökeni şinto inanışına dayanır. günümüzde festivalin amacı aids gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı yardım toplamaktır.
  kanamara matsuri
  nagoya kentinde her yıl mart ayının 15inde düzenlenen hounen matsuri festivalinde 4-5 metre uzunluğunda tahta bir penis omuzlarda taşınır. genellikle parlak bir pembe veya sarı renklidir. insanlar bu penise adaklar adayıp çiçekler takarlar.
  hubot
 10. bugün derste her yerini ellemek zorunda kaldığım, sonda takmanın dikkat gerektirdiği süngerimsi dokusu olan organ.