• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.17)
philadelphia - jonathan demme
eşcinsel ve işinde başarılı bir avukatın (tom hanks) birgün aıds virüsü taşıdığını fark edilip, çok geçmeden çalıştığı hukuk bürosundaki işine de sudan bir sebepten dolayı son verilir. şirketin patronu ile arasının çok iyi olmasından dolayı buna çok şaşıran avukat, şirketi ve patronu aleyhine mahkemeye dava açmaya karar verir. böylece aıds kurbanın bir insanın toplum içindeki yerini sorgulayan bir dava da başlamış olur. ve ona bu hukuk mücadelesinde arkadaşı (denzel washington) yardımcı olur.
 1. 1993 yılı amerikan yapımı film. başrollerde tom hanks ve denzel washington var.

  !---- spoiler ----!

  evet, aidsli bir avukatın hastalığından dolayı işinden olma hikayesini anlatıyor. ve onu savunan da yakın bir arkadaşı. fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta kanımca şudur ki; aidsli avukat olan andrew beckett'i (tom hanks) savunan joe miller (denzel washington) aslında bir (bkz: homofobi) k. fakat davaya müdahil olması işten atma sebebinin hukuka aykırı olduğunu savunmasıdır. tabii dava süresince olay daha da derinleşiyor; fakat avukat miller konuya zamanla daha da vakıf oluyor.

  !---- spoiler ----!

  film 1994 oskarlarında ton hanks'a "best actor in a leading role" ve film müziklerini yapan efsane müzisyen bruce springsteen'e de "best music, original song" ödülleri verilmiştir.
 2. tom hanks'in arya dinlediği sahne unutulmazdır.
 3. filmi filim yapan denzel washington bence! çok iyi oyunculuk çıkarmış. mutlaka izlenmesi gereken bir hukuk filmi. batı'nın özgürlükler noktasında nereden nereye geldiğini görmek açısından da önemli bir film. işinden olan aids hastası adama yapılan muamele tamamen hukuk dışı ve işiyle ilgisi olmayan bir sebepten işinden uzaklaştırılıyor.
  fakat adalet cesur insanların omuzunda yükseliyor ve harika bir film çıkıyor ortaya.
  batıda hala okunan bülbülü öldürmek ( harper lee ) ve bu tarz filmler gerçek birer beyin işçisi olarak hala vazife yapıyor.
 4. yalnız tom hanks'in arya dinlediği sahne için bile izlenmesi gereken filmdir. aryayla bütünleştiği anda boğazınız düğümlenir, gözyaşlarınız sel olur, tom hanks'in oyunculuğuna bir kez daha hayran olur,kendinizden geçersiniz.
 5. !---- spoiler ----!

  şu yaşıma kadar izlemediğim için gerçekten pişmanlık duyduğum katman katman açılıp insana her sahnesinde başka şeyler düşündüren hissettiren muhteşem film. öncelikle denzel washington ve tom hanks hem ayrı ayrı hem de birlikte muhteşem oynamışlar. film bana klasik de olsa eğitim şart dedirtti çünkü kendini eğitmiş akıllı ve vicdanlı bir insan kendi önyargılarıyla da başetmenin yolunu buluyor. denzel washington kütüphane sahnesinde vicdanıyla haksızlığı görüyor. öncesindeki sahnelerde de tepkilerini profesyonelce kontrol etmeye çalışmakla kişisel inançları arasında kalmayı çok ince mimiklerle muhteşem oynamış. tom hanks her sahnede denzel ı ikna edememekteki çaresizlikten avukatlığı neden sevdiğini anlattığı sahneye kadar her an muhteşemdi. bu arada ailenin 90 lı yıllarda andy e sağladığı desteğe türkiyede 20 yıl sonra ulaşamamış olmak çok acı. eminim bu film zamanında pekçok insan için gerçek önyargıların aşılmasına destek sağlamıştır. bu yönüyle de emeği geçen herkes övgüyü hakediyor. son olarak denzelin arkadaşına evet eşcinselim sana yürüyorum dediği sahne bu ağır filmde kahkaha attırdı. sadece haklı olduğumuz için birbirimizi savunduğumuz günler bu ülkeyede gelir umarım.

  !---- spoiler ----!
 6. tom hanks aldığı ödülü sonuna kadar haketmiş ama ben denzel washington'a hayran kaldım. spoiler sayılır mı emin değilim;
  !---- spoiler ----!

  andrew yanına ilk gittiğinde tokalaştığı için aids kapmış olabileceğinden şüphelenen homofobik bir avukatken sadece hukuksuzluğun karşısında olmak için davada onunla olan bir avukatı canlandırıyor. başlarda joe'nun homofobisini ve davayı sahiplenişini çok güzel işledi kesinlikle

  !---- spoiler ----!