• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.17)
philadelphia - jonathan demme
eşcinsel ve işinde başarılı bir avukatın (tom hanks) birgün aıds virüsü taşıdığını fark edilip, çok geçmeden çalıştığı hukuk bürosundaki işine de sudan bir sebepten dolayı son verilir. şirketin patronu ile arasının çok iyi olmasından dolayı buna çok şaşıran avukat, şirketi ve patronu aleyhine mahkemeye dava açmaya karar verir. böylece aıds kurbanın bir insanın toplum içindeki yerini sorgulayan bir dava da başlamış olur. ve ona bu hukuk mücadelesinde arkadaşı (denzel washington) yardımcı olur.
 1. 1993 yılı amerikan yapımı film. başrollerde tom hanks ve denzel washington var.

  !---- spoiler ----!

  evet, aidsli bir avukatın hastalığından dolayı işinden olma hikayesini anlatıyor. ve onu savunan da yakın bir arkadaşı. fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta kanımca şudur ki; aidsli avukat olan andrew beckett'i (tom hanks) savunan joe miller (denzel washington) aslında bir (bkz: homofobi) k. fakat davaya müdahil olması işten atma sebebinin hukuka aykırı olduğunu savunmasıdır. tabii dava süresince olay daha da derinleşiyor; fakat avukat miller konuya zamanla daha da vakıf oluyor.

  !---- spoiler ----!

  film 1994 oskarlarında ton hanks'a "best actor in a leading role" ve film müziklerini yapan efsane müzisyen bruce springsteen'e de "best music, original song" ödülleri verilmiştir.
 2. tom hanks'in arya dinlediği sahne unutulmazdır.
 3. filmi filim yapan denzel washington bence! çok iyi oyunculuk çıkarmış. mutlaka izlenmesi gereken bir hukuk filmi. batı'nın özgürlükler noktasında nereden nereye geldiğini görmek açısından da önemli bir film. işinden olan aids hastası adama yapılan muamele tamamen hukuk dışı ve işiyle ilgisi olmayan bir sebepten işinden uzaklaştırılıyor.
  fakat adalet cesur insanların omuzunda yükseliyor ve harika bir film çıkıyor ortaya.
  batıda hala okunan bülbülü öldürmek ( harper lee ) ve bu tarz filmler gerçek birer beyin işçisi olarak hala vazife yapıyor.
 4. yalnız tom hanks'in arya dinlediği sahne için bile izlenmesi gereken filmdir. aryayla bütünleştiği anda boğazınız düğümlenir, gözyaşlarınız sel olur, tom hanks'in oyunculuğuna bir kez daha hayran olur,kendinizden geçersiniz.