• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
piano piano bacaksız - kemal demirel
ikinci dünya savaşı öncesinin karanlık günlerinde, istanbul'da, eski zamanların harap konaklarının sakinleri, yoksulluk, korku ve güvensizlik içinde birbirlerine sarılırlar. piano piano bacaksız'da, küçük bir çocuğun hayal gücüyle genişleyen dünyası, bu kuru ve renksiz, acı dolu dünyayı yutar, masumiyetiyle dipsiz kuyulardan yukarıya umut ışıkları çeker. yazar kemal demirel'in gerçek yaşam öyküsünden esinlenerek yazdığı piano piano bacaksız, gücünü işte bu umut ışıklarını, kendi çocukluğundan, günümüzün çocuklarına aktarabilmesinden alıyor.

kuşaklar boyu renkli karakterlerinden, sürükleyici hikâyesinden ve samimiyetinden bir şey kaybetmeyen piano piano bacaksız, bir türk edebiyatı klasiğidir. bu klasik yapıttan sinemaya uyarlanan aynı adlı film de, türk sineması'nın klasikleri arasında yerini almış; oscar ödüllerine aday adayı olan ikinci türk filmi olmuştur.
  1. kitabın alt başlığı evimizin insanları'dır.

    yokluk ve sefalet yıllarında, hem madden hem manen, küçük dünyalarında yaşayan insanların birbirine tutunma, bir dilim ekmeğin yanında umudu ve hayalleri paylaşabilme hikayesidir.