• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar umberto eco
prag mezarlığı - umberto eco
19. yüzyılda paris: komün günleri; hançer darbeleri; absent dumanları arasında hazırlanan cinayetler; kanalizasyonda yatan cesetler; patlamalar; isyanlar; takma sakallar; sahte noterler; düzmece vasiyetler; satanist örgütler; kara ayinler; cinsellikle pek fazla ilgilenmeyen, hastalarının rüyalarına burnunu sokmamaya kararlı bir doktor froïde torino, palermo, paris şehirlerinde dolaşan histerik bir satanist; iki kez ölen bir rahip; masonlara karşı entrikalar kuran cizvitler; rahipleri kendi bağırsaklarıyla boğan masonlar; çarpık bacaklı raşitik bir garibaldi; bir sahte belgenin siyon bilgelerinin protokollerine dönüşmesi...

umberto eco, 2010 yılında italya'da yayımlanır yayımlanmaz çoksatarlar arasına giren romanı prag mezarlığı'nda, çok renkli, çok katmanlı, çok kişilikli bir dünya sunuyor bize. hitler'in yahudi soykırımının gerekçesini oluşturduğu iddia edilen siyon bilgelerinin protokolleri'nin ortaya çıkışını ele alıyor bu eserde. dönemin popüler macera romanlarından gazete yazılarına kadar çok sayıda kaynağın bir araya gelmesiyle oluşan protokollerin tarihçesini, o dönemin tefrika romanlarına uygun bir tarzda ve tabii ki her zamanki gibi engin tarih, edebiyat ve popüler kültür bilgisini konuşturarak romanlaştırıyor. üstelik dönemin kaynaklarından seçilmiş uygun resimlerle. okurları tam bir karnaval bekliyor!
(tanıtım bülteninden)
  1. umberto eco romanlarını çok sevmeme rağmen, okumayı başaramadığım kitap.

    benden önce yorum paylaşan arkadaşın söylediğinin tam tersini belirttiğimin farkındayım. bence kolay okunan bir kitap, kesinlikle değil.
    250. sayfaya kadar direndim ama devam etmeyi başaramadım. okumak isterseniz, kolay bir kitap olmadığını bilerek başlayın.