rasim özdenören

Kimdir?

rasim özdenören (d. 1940, maraş), türk öykü ve deneme yazarı. ilk ve orta öğrenimini maraş, malatya, tunceli gibi güney ve doğu şehirlerinde tamamladı. i.ü. hukuk fakültesini ve i.ü.gazetecilik enstitüsü’nü bitirdi. devlet planlama teşkilatı’nda uzman olarak çalıştı. bir ara araştırma amacıyla abd’nin çeşitli eyaletlerinde, 1970-1971’de iki yıl kadar kaldı. 1975 yılında kültür bakanlığı bakanlık müşavirliği görevine geldi. aynı bakanlıkta bir yıl da müfettişlik yaptı. 1978’de istifa ederek ayrıldığı devlet memurluğuna bir süre sonra tekrar döndü. çok sesli bir ölüm ve çözülme adlı hikâyeleri ayrıca tv filmi yapılmış, bunlardan ilki, uluslararası prag tv filmleri yarışmasında jüri özel ödülünü almıştır.

 

rasim özdenören’in, türk edebiyatında adını duyurmaya başladığı yıllar, köy romancılığının etkisinin artık azalmaya başladığı, varoluşçu yazarların etkisinin daha fazla hissedildiği yıllardır. o yıllarda roman ve öykü yazarları genel olarak batı kaynaklı bir anlayışla, sanki dışarıdan bakan bir gözle eserlerini yazmışlardır. özdenören ise daha çocukluğunda anadolu’nun birçok ilini gezerek, orada yaşayarak, köyünü, kasabasını, şehrini tanıyarak, kendisine “ayrıntı avcısı” dedirtecek bir özellik ve güçlü bir tasvir yeteneğiyle, insanın evrensel yanlarını öne çıkararak yazmıştır öykülerini. yazar, gençliğinin ilk yıllarından itibaren kendine edebiyatı ciddi bir meşale olarak seçen insanlardan oluşan bir arkadaş grubuna dâhil olmakla, sonraki yıllarda şekillenecek edebî şahsiyeti için çok önemli bir zemin bulmuştur. bu arkadaş grubu özdenören’in anlaşılmasında kilit konumdadır. çünkü özdenören’in okumaları, edebî ilgileri büyük oranda bu arkadaş grubunda şekillenmeye başlamış; sonraki yıllarda tanıştığı sezai karakoç’un etkisiyle bir bütünlük kazanmıştır. özdenören’in amerika’ya gidip orada iki yıla yakın bir süre kalması vesilesiyle çağdaş dünyanın en önemli merkezini tanımasının da eserlerine olumlu yansımaları olmuştur. o, yerli olmak nedir, bu nasıl gerçekleştirilir, sorularının cevabını öyküleriyle vermiş bir yazardır. hikâyelerinin kahramanları, çevremizde rahatlıkla görebileceğimiz, dokunabileceğimiz kişilerdir.

rasim özdenören, gerek denemelerinde gerekse öykülerinde, meselenin anlatmak olduğunu ilk öykülerinden başlayarak kavramış bir yazardır. o, islami kimliğiyle tanınan bir öykücü olmasına rağmen öykülerinde hiçbir zaman, dönemindeki birçok yazarda görüldüğü gibi, inandığı şeyleri okuyucusuna dayatmamış, vermek istediği mesajı öyküyü örselemeden, akışı ve yapıyı bozmadan anlatmayı bilmiştir. anlatırken de dili ustaca kullanmış, yer yer de adeta şiir yazmıştır.

 1. yedi güzel adamdan biri.
  aynı zamanda gül yetiştiten adamlardan biri.
  kim bu gül yetiştiren adamlar ?
  eskilerin yeniye devrildiği bir çağda, eskiye ,osmanlı'ya ait ne varsa uçurumdan aşağı döküldüğü zamanlarda;evlerine kapanıp pasif direnişi gösteren adamlar.gül yetiştiren adamlar.özdenören hem bir gül hem de gül yetiştiren adamlardan biri böyle bir çağda.
  nedir rasim özdenören'in önemi? :
  birgün bu yedi güzel adam oturup konuşurlarken konu özdenörenin yazılarına gelir.cahit zarifoğlu yazıların güzelliğinden bahseder.özdenören''hep bildiğiniz şeyler işte'' ' ye benzer bir şey söyler.buna karşılık zarifoğlu'nun cevabı şaşırtıcıdır:
  '' ne bilmesi, sen her yazınla kafamızdaki bir putu kırıyorsun!!''
  dlg