1. Yanında sevdiğim şarkılar da varsa, bütün malzemeleri her yere dağıtarak konsantre olup bir şeyler çizmekten daha keyifli bir şey olamaz.

  Bir kere çizdiğiniz şey size ait ve onu istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz. Aniden fikir değiştirebilirsiniz. Hayalinizi, üzüntünüzü, siteminizi çizebilirsiniz. Resim yaparken sabırlı olmak gerekir. Sessiz sakin resim yapar gibi görünseniz de, o anda kendinizi dinlendiriyor olsanız da aslında adrenalin doludur çünkü o tutkuyu bir an önce kağıda yansıtmak istersiniz.

  Keşke türkiyede olsa da alsam dediğim malzemelerse prismacolor
 2. rahatlatan bir eylem. herkesin resim yapma amacı farklı oluyor gördüğüm üzre. kimi beğenilmek için, kimi ortaya bir şey koymak için, kimi amacını bilmeden, kimi işi olduğu için çiziyor. malzemeler de buna göre parelellik gösteriyor. kullanılan malzeme ortaya çıkacak ürün ile doğrudan alakalı, duyguyu etkileyen bir faktör. neden huzur verir bilmiyorum, ben çizdikçe rahatlıyorum.

  amatörce yaptığım 2-3 resmi de hep canım sıkkınken yapıyorum. malzemem 1 kağıt ve bir siyah tükenmez kalem. teknik bilgim yok. über zeki ya da yetenekli de değilim. eninde sonunda yaptığım şeyler kağıda gelişigüzel çizilmiş siyah çizgiler gibi görünüyor. olsun, zaten benden başkası görmüyor.

  bazen sürreal bir şeyler yapayım diyorum. beceremiyorum sonra saçmalamaya başlıyorum. saçmaladıkça bi 20-30 dakikalık süre, hiçbir şey düşünmeye gerek kalmıyor.
 3. sanıldığının aksine yetenek işin ufak bir bölümüdür. önemli olan ilgi ve çalışmaktır. doğadaki her şeyin bir geometrik formu, vücut parçalarının birbirine orantısı, perspektifin türleri, renklerin birbirleri ile etkileşimleri ve kompozisyonun kuralları vardır.

  ay ben çöp adam bile çizemem de demeyin lütfen hem komik oluyor hem de insanların emeğine saygısızlık. bu keman virtüözüne ay ben flüt bile çalamam demeye benziyor. kimsenin anasının karnından keman çalarak doğmaması, bunun için dersler alması, her gün saatlerce pratik yapması gibi çizim için de büyük emek ve vakit harcamanız gerekir. vücutsal yatkınlık belki sadece bir adım önde başlamanızı sağlar o kadar.

  kısacası matematik gibi gayet eğitimi verilebilen bir şeydir. öyle aşkın ya da tanrısal bir durumu yoktur.
 4. önemli olan, yalnızca bir boşluğa bir nokta ile başlamaktır. belki boşluğu, boşluk olarak bırakmak. hepsi resim yapmak değil mi? değil belki.

  fakat çöp adam çizen, içine koyabiliyorsa eğer çöp adamın umutlarını gövdesi dediği çizginin, hepsi resim yapmak değil mi? değil belki.

  kabul etmiyorum ben herkesin resim yapabildiğini. herkes çizebilir tabii ki ama hepsi resim olmaz. güzel olur, anı olur, tatlı olur hatta adı resim olur. ama resim olmaz hepsi.

  yazmak da çizmektir. şiir de, makale de, deneme de adı yazı olur. ama resimdir hepsi.

  tanrısal durumu da yalnızca sevdiğinin elinden çıkandır. öyle matematiğe, formüllere filan vuramazsın. vursan çünkü cevap vermez.
 5. özellikle günümüzdeki kurslarla işi yetenekten çıkarmışlardır. hiper gerçekliğe yöneldikleri için olsa gerek. zaten resim sanatından değil resim yapmaktan bahsediyorum. resim sanatı farklı. teknik öğrenilse de diğer resimlerden tekniklerden ayıran o vuruş resmi farklı boyuta çeker. resim kurslarında o matematikle yapılan resimler karşısında büyülenemez insan. yıldızlı gece'deki yıldızların neden parladığını da hiçbir matematik açıklamaz ya da karşısında histeriye kapıldığımız rembrandtları kimse çözümleme haricinde matematiğe vuramaz.
  bu yüzden resim yapmakla sanatın ayrımını yapmak lazım. perspektif kullanarak venüsler ortaya çıkarırdı yoksa herkes.
  sezgi
 6. tüm vatandaşları resim dersinden "5-pekiyi" başarı notuyla geçmiş bir ülkede yaşıyoruz. elbette ki cin ali çizmek de bir yetenektir ve takdir edilmelidir.
 7. " yetenek işin ufak bölümüdür. " cümlesi geçmiş yukarılarda. üzüldüm.

  bu sanatı icra edenler çok iyi bilir ki bu dalda her şey yetenek demek. haa yanlış anlaşılmasın yetenek demek teknik anlamda iyi çizmek de değil. -yetenek benim için duygunu, fikirlerini boş kağıda aktarabilmen demek. -evet teknik anlamda çok iyi çizen insanlar var. öğrenilebilir mi ? evet öğrenilebilir ama duygusu eksik teknik çizim de sanat eseri kabul edilemez.

  teknik olarak güzel çizenlere sözüm yok ve onlara saygı duyuyorum. (ben hiç beceremem.)

  tek sinir olduğum "ben bir kursa yazılırsam bir ayda iyi resim çizer miyim? " gibi laflarla dolaşanlara.
  resim nasıl çizdiğinle değil anlatmak istediğini verip/vermemenle ilgilenir. her zaman bir şeyleri yanlış anlıyoruz.

  picasso 'nun eserlerine baktığınız zaman üstün teknik yetenek göremezsiniz hep bir anlam vardır eserlerinde. zaten onu öne çıkaran da bu duygu yüklü eserleri. rene magritte gibi çizen yok mudur? vardır tabi ama rene'nin anlattığını verebilmiş mi? hikayesi var mı eserin? ee yoksa nasıl çıktı ortaya?
 8. yenetekle ilgisi var fakat emek veren kişilerin de zamanla başarılı olduğunu gördüğüm keyifli şey. yalnız işi tekniğiyle yapmaya çalışmak ne zormuş öyle ya. her şeyi ölçe ölçe bir hal olduk. başlarda da zor geliyor valla bana. yağlı boyaya geçmeyi çok istiyorum ama daha zamanı var. hatta bence daha çook var :)
  ortam da tam beş çayı partisi kıvamında. 70 yaşlarında bir teyze bile gördüm :) aramızdaki tek erkek öğrenci de 50 yaşlarındaki bir amca. yalnız üç yıldır eğitim alıyormuş. yağlı boya yapıyor. harika bence. arkadaşım ve ben ortamdaki tek genç insanlarız :) değişik bir deneyim oluyor bana da.
 9. zor iş. bugün sabah arkadaşımla buluşup yine kursa gittik farklı gün kursumuz olmasına rağmen telafi gibi. millet neler yapıyor valla. biz hala anca vazo, elma, heykel :)
  bir de hoca diğer odaya gidince hep telefona bakıyordum. o da benim hatamdı.