robert silverberg

Kimdir?

1935 yılında new york'ta doğdu. özel hayatına dair pek konuşmasa da, kurtuluşu bilimkurgu ve fantastik kurgu eserlerde bulduğu yalnız ve kötü bir çocukluk geçirdiğini ima eden açıklamaları vardır. 1956'da columbia üniversitesi karşılaştırmalı diller bölümü'nden mezun olan silverberg, 1955 yılında yazdığı revolt on alpha c adlı çocuk romanıyla 'en iyi çıkış yapan yazar' dalında hugo ödülünü kazanmıştır. bugüne kadar birçok nebula ve hugo ödülü toplamış yazarın 200'den fazla roman, kısa roman ve öyküsü bulunmaktadır.
  1. kendini aşmış bilimkurgu yazarı. ülkemizde gerekli değeri görmemektedir. şuana kadar gece kanatları, dünyalı istilacılar, cam kule ve içeriden ölmek adlı romanları türkçe'ye çevrilmiştir. ne yazık ki çoğu hala birinci baskıdadır.
    bana göre silverberg'in en büyük özelliği dili çok güzel bir şekilde kullanabilmesidir. her kitabında farklı bir üslup kullandığı gibi bir araya gelmeyecek ögeleri çok güzel bir şekilde harmanlayıp ortaya koyar. gece kanatları adlı eserinde ileri bir uygarlığı masalsı bir dille anlatarak dediğimi kanıtlamıştır.
    cam kule adlı romanında işin bilim kısmını daha fazla ön plana alarak işçi-işveren gibi sorunları ele almıştır.
    içeriden ölmek adlı romanı ise tamamen farklı bir kitaptır. insanların zihnini okuma yeteneği olan bir adamı anlatır. bu yeteneğin bilimsel yönünden çok psikolojik evrelerini inceler.