• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
rosemary's baby - roman polanski
genç bir çift, rosemary ve tanınmak için çırpınıp duran bir aktör olan kocası guy, new york'taki kötü şöhretli eski bir binaya taşınırlar.
rosemary yeni yaşantısından tedirgindir. komşu evlerden tuhaf seslerin geldiği bir ortamda, bir gece rüyasında şeytansı bir varlık tarafından tecavüze uğradığı görür. ardından hamile kalır. bu arada broadway'de güzel bir rol kapan guy'un kariyeri yükselmeye başlar.
 1. roman polanski'nin 1968 yapımı kült filmi. kan ve şiddet sahneleri içermemesine rağmen korku ve gerilim sinemasının en başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilir. şeytan figürünün canlandırıldığı ilk film olduğu için büyük tartışmaları da beraberinde getirmiş bir yapımdır. hatta filmden bir sene sonra, polanski'nin hamile eşi sharon tate'in karnındaki çocuğuyla charles manson ailesi tarafından katledilmesi olayı da bu filmle ilişkilendirilmiştir.
 2. şeytan içeren ilk film. şeytanlı film gibi ifadelere rağmen ısrarla hamile bir kadının bebeğine yönelik duyduğu aşırı endişelerin getirdiği bunalım olarak yorumladığım film.

  !---- spoiler ----!

  ki bana kalırsa bebeğine karşı aşırı korumacı ve endişeli tavrı yüzünden bebeğini kaybediyor ancak kendi yüzünden olduğunu kabul etmediği için bebek doğru ama şeytan işte gibi bir hikaye yaratıyor

  !---- spoiler ----!
 3. modern çağın en iyi korku filmlerinden. şeytandan çok, şeytanla işbirliği yapanlar bana daha korkunç gelmekte. filmde şeytanın bir simge olarak kullanıldığını düşünüyorum.rosemary'nin çaresizliği bana hep kapitalist toplumdaki bireyin çaresizliği ve yalnızlığını anlatıyormuş gibi geliyor. bu yüzden çok gerçekçi ve bir o kadar da ürkütücü.
  orsed