1. bölüm1 ilk keşif:lise son falan.arkadaşlarla çekilmiş bir foto.tipik ergen hareketi dikilen saç.ama o da ne alın çizgisinde bir saçmalık var.kenarlardan birkaç derecelik açıyla yukarı kayış.yok bişey kuruntu yapıyosun oğlum.


  bölüm2 var birşey:aradan 1 yıl geçiyor. yaş 18 lise bitmiş.özgürlük uzat saçı muhteşem gür hala hazır böyleyken tadını çıkar. saçı bağladım birgün.çizgi daha da yukarı kaymış.evet bir süreç başlıyor sanki.

  bölüm3 birşey olmaz ya: hala saç uzun.aradan 2-3 yıl geçiyor çizgi kaybolmaya başlıyor. ama hala upuzun gür dalgalı saçlar. bir alın çizgisi kaybından nolucak sanki.

  bölüm4:inceleme evresi:saçlar hala uzun arada 1 yıl daha geçiyor.saçlarda bir saçmalık var artık.ele çok geliyor.eskisi gibi kalın değil şekilsizleşiyor.düzelttiriyorsun kırıkları aldırıyorsun yine olmuyor.ayrıca tepelere doğru bir açılma var.arkadan da bir açılmayı berber sana söylüyor.

  bölüm5:sonun başlangıcı:okuldakiler artık bu saçı kestir diyolar.sürecin başlamasından bu yana altı yıl geçmiş.hala direniyor kabullenmiyorsun idare eder diyorsun.

  bölüm6:ışıklar düşmanım:herhangi mağzada bir tuvalet aynasında yavaş yavaş gerçekle yüzleşiyorsun.artık tepe iyice seyrelmiş.ver elini ilaç piyasası.

  bölüm7ilk müdahele:saçı 2ye vurduruyorsun artık.o birden keyfin yerine geliyor.kısayken o kadar gür ki demek ki uzatmak zayıflatmış diyorsun.

  bölüm8 acı gerçek: sürecin başlamasından bu yana 9 yıl geçmiş. artık 2 numara bile kurtarmıyor.ilaçlar masraflı, yan etkili ve istenilen sonucu vermiyor.kafayı artık 1'e vurmaya başlıyorsun.neo nazi gibisin.
 2. çözümü defne sabunu olan sağlık problemi. zamanında çeşit çeşit yağları karıştırıp saçına süren, bazen de bekleme süresinden sıkılıp karışımı direkt şampuana döken biri olarak söyleyebilirim ki hiç faydasını görmedim. aksine o dönemde saçım daha çok dökülüyormuş gibi gelirdi. sadece yağları değil, yumurta ve maya gibi hoş kokulu(!) besinleri bile denedim. en ufak bir değişiklik olmadı.
  tesadüfen aldığım defne sabununu kullanmaya başladım sonra. ilk kullanmaya başladığım dönemde kepek yaptı. tarakla açılacak mı bu? dedirtecek kadar saçı sertleştirdi ama sabredip kullanmaya devam ettiğim zaman kepek probleminin geçtiğini, bakım kremiyle birlikte rahatlıkla taranabildiğini gördüm.

  özetle, tavsiye ediyorum.