1. günümüz dünyasında internet her şeyin merkezi olmuşken, artık insanlar her şeyini oradan yürütürken arkadaşlık da yavaş yavaş sanala dönmeye başladı. yüzünü göremediğin, sarılamadığın birisine arkadaş denir mi tartışılır ama bir gerçek var ki bazen reel hayattakilerden çok daha yararlı ve işlevsel olabiliyorlar. internette başladı diye orada kalmalı mı tartışılacak bir başka konu.
  2. asosyallikle ilişkiklendirilmesi gerekirse; asosyalliğin sonucu değil, sebebidir diyebilirim.
    edinmiş olduğum sanal arkadaşlara/dostlara karşı daha rahat açılıyorum, onlar bana daha rahat açılıyorlar. uzağız, içgüdüsel olarak insanı dürten zarar verme korkusu oluşmuyor, rahat oluyorum iletişim halindeyken. bu sanal arkadaş isimli kişilerle her daim sohbet içerisinde bulunup, bir şeyleri paylaşırken; 6 ay sonra yolda şans eseri karşılaşıp "ooooo kardeşim naber yaaa" zevzekliğiyle, "yalnız değilim çok arkadaşım var" yalanına düşmüyorum. ha bu rahat olabildiğim kişilerle nadiren olsa normalde de(*:gerçek gerçeklik) karşılaşıyorum ama onları direkt sanala çekiyorum.

    sanalda karşınızdakileri istediğiniz ölçütte hayatınıza sokuyorsunuz, kimse bilmemesi gereken bir şeyi bilmek gibi hoş olmayan bir sorumluluk almıyor. bilmiyorum çok kişiye tuhaf gelebilir söylediklerim belki ama, iyi ki var hepsi.
  3. yüzünü görebildiğin daha doğrusu görmeye mecbur olduğun insanlarla kurduğun arkadaşlıklardan daha güzel neticeler verebileceklerini düşündüğüm arkadaşlıklar. lisans eğitimim bitti bana kardeş diyen insanlardan düzenli görüştüğüm bir iki kişi kaldı. öte yandan zamanında sanal dünyadan tanıştığım insanlarla sonradan yüz yüze görüşerek pekiştirdiğim çok daha samimi arkadaşlıklarım oldu ve halen de devam etmekte.

    evet sanal ortamın göz boyamaca ve aldatmacadan oluşan büyük bir kısmı var. bununla beraber tanışacağınız, konuşacağınız kişiyi yaşadığınız ortamdan bağımsız olarak seçebilme gibi bir imkanı da ayağınıza kadar getiriyor. çevrenizde veya ailenizde ilgi alanlarınızla alakalı iki kelam edecek bir allah'ın kulunu bulamazken sanal dünyada bir umman var. kurduğum arkadaşlıkları sadece gerçek hayatımda çevremdeki insanlarla sınırlandırmış olsam muhtemelen şuan olduğum kişiden kötü yönde çok farklı bir insan olurdum.