1. sarhoş olmak akli melekeleri köreltir. duyguları ön plana çıkartır. hayvanlaştırır. seviyesiz eylemler yaptırabilir. islamiyette alkol bu sebeple günah sayılıyor olabilir mi?

  o değil de dine sardım bu aralar...
 2. hiç olmadım. inşallah olmam da.
 3. sarhoş olmamızı sağlayan alkol nedir? bira, şarap vb. sıvıların veya pancar, patates nişastasının şekere dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan glikoz çözeltilerin mayalaşmış özlerinin damıtılmasıyla elde edilen, kokulu, uçucu, yanıcı, renksiz sıvı, ispirto, etanol, etil alkol. genel olarak bütün sarhoşluk veren alkollü içkiler kısaca, ''alkol'' olarak adlandırılır.

  ''sarhoş olmak'', tabir-i caizse öyle kolay bir zanaat değildir. emek ister, zaman ister, cesaret yahut yüksek dozajda salaklık da isteyebilir. alkolün insan vücuduna etkileri kişinin metabolik özelliklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişik özellikler gösterebilir. alkolün etkisini ne kadar sürede ne kadar içildiği, vücut yapısı (boy, kilo,yaş,cinsiyet), piskolojik durum, uyuşturucu madde alınıp alınmadığı ve mide de bulunan yiyecek miktarı etkiler. en önemlisi ise ne tür içki içildiği ve içkinin içindeki alkol oranıdır.

  misal:

  33cl bardakta ki bir bira ile 33cl votkanın etkisi aynı değildir. zira ikisi de alkol içerir fakat, biranın alkol oranı ( şair bura da pi'yi 2 alıyor, küsuratlarla ve mamul çeşitleriyle uğraşmamak için ) %5 iken, votkanın alkol oranı %40'tır.

  dolayısıyla tüketilen alkol çeşidi = yayılan zaman = kadeh = açlık-tokluk + kusma = sızma.

  bazen meyve şekerleri yendiğinde alkolün kandan dışarı atılması daha kolay olabilir ve alkolün etkisi kısa sürebilir. bu sadece süreci hızlandırır, sarhoşluğu engellemez. ayrıca sarhoşluk evresini uzatmak için önceden 1-2 yemek kaşığı bal yemenizin de ciddi faydalarını görebilirsiniz. yahut masada ''ballı muz'un'' eksik olmaması en makbulü. ( alkolden önce pekmez de olabilir ) bal yahut pekmez'in alkolden önce midede bulunması, midenin tümünü sıvazlayarak sonradan gelen alkolün, erken ve hızlı emilmesini önleyerek sarhoş olma sürecini yavaşlattığı gibi alınan alkolün miktarını da bir nebze artırabilir!

  bir başka öneri de, rahmetli olmuş bir içici şairden; ne tür alkol alırsanız alın, uyumadan önce 2 bardak su içmeniz akabinde sabah baş ağrısı gibi gereksiz olayları bertaraf edebilirsiniz. ( not: denenmiştir ve yıllarca uygulanmıştır. %100 etkili )

  !---- spoiler ----!

  yeriyken az buçuk bilimsel olarak renklendirelim. kişiden kişiye farklılık gösteren etkiler uzmanlar tarafından ortama olarak belirlenmiştir.

  buna göre:

  50 ml ye kadar olan alkol miktarı çakır keyif olarak tabir edilir. vücut ısının artması, yüz kızarması, algının yavaşlaması ve metabolizmada bir yavaşlık başlar.

  100 ml alkol algının iyice yavaşlamasına neden olur. dikkat dağınıklığı, reflekslerin yavaşlaması, istek dışı vücut hareketleri başlar. tam olarak sarhoş olunmaz.

  150 ml'de sersemlik başlar. uvuzlar iyi kontrolden çıkar. konuşma aksaklıkları, çift görme başlar. ayrıca hafıza ve anlayış kaybı yaşanır. bu durum sarhoşluktur.

  250 ml alkolün etkisi ise mideye iyice baskı yapar ve kusma meydana gelir. ayrıca ayak duramama ve kişinin sızmasına neden olur.

  350 ml'de alkol koması vakaları görülür. solunum yavaşlaması ve buna bağlı olarak düşük tansiyon ve bunun yanı sıra bilinç kaybı, idrar kaçırma, yüksel ateş görülür.

  500 ml ise ölüm sebebidir. vücut hiçbir şeye tepki veremez bir haldedir.

  !---- spoiler ----!
 4. körkütük değil de çakırkeyif hali en sevdiğim
  mümkün olsa bütün hayatımı o halde geçirmek isterim
 5. vücutta kasların kontrolü kaybedilmese aslında güzeldir. ki o da çakırkeyflik oluyor sanırım. neyse her ikisi de kabul.
 6. illa içmeye gerek yoktur sarhoş olmak için. bazen düşünceleriniz bazen de hisleriniz sizi sarhoş eder.
 7. sarhoş olmak, beraberinde "yanında sarhoş olabileceğiniz türden insan" şeklinde bir kavram getirmiştir. işte ben o insanları yerim. olsalar da sarhoş olsak bir güzel yeniden.
 8. baş dönmesi ve sürekli gülme isteği ile başlayandır. sonrası zaten malum..
 9. hiç kitap okumayan birine sorsan, ihtiyaç hissetmedim böyle mutluyum diyecektir. hiç gezmemiş birine sorsan, memleketim gibisini bulamayacağım ki neden yorulayım der. hayatta, kimseye zarar vermeden, kendince deneyimler, özel anlar yaşayabildiğin zamanlar vardır. bunlardan biri de sarhoş olmaktır. yaşamadan karar verilmemelidir. milyonlarca insan bu önyargılarla neler kaçırdığının farkında dahi olmadan geçip gitmektedir bu dünyadan.
 10. yanındakine işkence yaşayana bayram ettirir. ayarında olursa iki uçta da olmak komik oluyor.