• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.21)
Yazar sun tzu
savaş sanatı - sun tzu
sun zi / sun tzu (mö 6. yy): yazarın adı wade-giles transkripsiyon sisteminde "sun tzu", pin-yin transkripsiyon sisteminde "sun zi" olarak yazılmaktadır. doğum ve ölüm tarihi tam olarak bilinmemektedir. komutan ve düşünür olarak ünlenen sun zi'nin savaş sanatı adlı eseri insanlık tarihinin en eski ve en fazla araştırılan ve tartışılan strateji eseridir. bütün dünyada sadece askerlik alanında değil, iş idaresi ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda da bir strateji klasiği olarak kabul görmüştür.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. sadece bir askeri kitap olarak değil, bir insana ne denli ince düşünmesi gerektiğini öğreten bir rehber olarak görülmelidir. aslında tüm savaşların daha başlamadan, hesaplamaların doğru yapılarak kazanıldığını(*:every battle is won before it is fought) söyler. günümüz dünyasında zaferin sahibi olmak için okunması gerekli diye düşünüyorum.

  kitap 13 bölümden ve bu bölümlerin içinde madde madde tavsiyelerden oluşur. her madde neredeyse aforizma niteliğinde ve çok değerlidir.

  sevdiğim alıntılardan bazıları:
  > düşmanın su taşıyan birimlerini iyi gözleyin. su kaynağının yanına geldiklerinde ilk iş olarak kana kana su içip seviniyorlarsa, düşman ordusu susamış demektir.
  > tüm savaşlar daha başlamadan kazanılmış ya da kaybedilmiştir.
  > tatiksiz strateji kazanmanın en yavaş yolu, stratejisiz taktik ise bozgundan önce çıkabilecek en çirkin gürültüdür
  > ne zaman savaşıp ne zaman savaşmayacağını bilen kişi daima zafere ulaşır. çünkü kaybedeceği savaşları asla yapmamıştır.
  > savaş yolundayken savaşmadığınız her saniye aynı zamanda kayıptır. düşman toprağında bulunan 10000 asker, çocuğu şu anda babasız olan 10000 erkek demektir.
 2. en önemli öğüdü "savaştan olabildiğince kaçınmak gerektiği" olan, savaşmak zorunluysa savaşı iki taraf için de en az zararla kesin sonuca ulaştırmanın yollarını anlatan kitap. şimdilerde iş hayatı için de tavsiye edilen bir kitaptır.
 3. stratejik yönetim içerisinde yer alan konumlandırma okuluyla ilgili bilinen ilk yazılı kaynak sun tzu tarafından kaleme alınmıştır. sun tzu ‘savaş sanatı’ isimli eserinde savaş anında ve alanında orduyu doğa, nehir, yokuş yönü, işgal seviyesi ve işgal avantajına göre her cephede farklı şekilde konumlandırmak gerektiğini belirterek zafere ulaşmada konumlandırmanın stratejik önemine işaret etmiştir
 4. bunu iyi okuyup anlayanlar girdiği her mücadeleyi kazanır. kazanamayacağı mücadeleye de girmez.
 5. sıfırlama sanatı - rte
 6. çin tarihinin en önemli savaş klasiklerinden biridir. askeri taktik ve stratejiler içerir. düşmanı savaşmadan yenmek ise en üst mertebedir.
 7. hasan ali yücel klasikler dizisinin çinceden pulat otkan ve giray fidan çevirisi olan eserin giriş kısmına, tarafımca 3 temmuz 2015 tarihi atılmış ve eser aynı gün içinde okunmuştur.

  altını üstünü çize çize, sindire sindire okuduğum, okurken ironi niteliği taşıyan, üstünde "no war" yazan ayracımla arkadaşlara komiklikler yaptığım ve sun tzu (sun zi)'nin 2500 yıl öncesinden savaşın sanatını yaptığı kitaptan birkaç alıntı yapmak istiyorum, haftasonları kitaplığa el atmak güzel oluyor zira:

  *
  "karşısındakini ve kendini bilen hiçbir savaşta tehlikeye düşmez; karşısındakini bilmeyen, sadece kendini bilen bir kazanır, bir kaybeder; karşısındakini de kendini de bilmeyen her savaşta mutlaka tehlikeye düşer."

  "bir anlık öfke zamanla yerini mutluluğa bırakır, öfkenin sıcaklığı ise zamanla geçer; ancak bir ülke yok olursa geri dönüşü yoktur ve (savaşta) ölenleri de kimse geri getiremez."

  "en iyisi savaşmadan baş eğdirmektir."
  *
 8. üstüne, dışına, çevresine, başka defterlere almış olduğun notları bir araya getirirsem kitaptan daha fazla yer kaplayacağını sanıyorum.

  beraberinde robert greene'nin "33 stratejide savaş" kitabı okunursa tadından yenmez.
 9. aslında hiç farkında olmadan battlefield isimli oyunda kendisinden bolca faydalandığım kitaptır.

  artık ya bilinçaltıma girmiş ya da savaşa savaşa (daha doğrusu oynaya oynaya) sürekli taktik geliştirdim bilmiyorum ama kitapta yer alan "düşmana kaçacak bir kapı bırak ki nereye kaçtıgını bilesin" tarzı bir cümleyi görünce "lan?!" şeklinde bir tepki verdim.