1. alm. koruma takımı. kısaca ss diye tabir edilir.

  efendim nedir bu ss? bir takım ipsiz sapsız katil ruhlu psikopat mıdır, yoksa elit askerler midir? cani midirler, emir kulu mu? bunların sa(kahverengi gömlekliler) ile alakası nedir? himmler hitler'e ihanet etti mi? uzun bıçaklar gecesi de ne ola ki? waffen-ss ile allgemeine ss arasındaki 7 fark nedir? totenkopfverbande mi daha büyük alçaktır yoksa einsatzgruppen mı?

  bütün sorularınızın cevabı bu başlıkta.

  s01e01: sa neydi? sa emekti...

  açılımının selamün aleyküm olmadığı aşikar olan bu yapılanma hitler'in özel koruma birliği olmak amacıyla kurulmuş bir paramiliter örgüttür. şu sıralarda bu ülkede de var bundan. hangisi olduğunu siz biliyorsunuz. palalı esnaflar falan. heh anlarsın tabi.

  bu sa'nın başında ernst röhm diye tombik, eşcinsel olduğundan şüphelenilen bir adam vardı.

  efendim gel zaman git zaman bu grup güçlendikçe güçlendi. özellikle hitler'in iktidar olmasından sonra gittikçe kalabalıklaştı ve heinrich himmler denen adam ernst röhm'ün yerine göz dikti ve de führer'ini

  'mayn führer bunlar çok tehlikeli oluyolla, sana darbe falan yapmasınlar? hani yaparlar demiyorum da...'

  diye dolduruşa getirdi. çünkü bu himmler basiretsiz, beceriksiz adamın teki. yapabileceği tek şey ortama fitne fücur salarak karışıklık yaratmak.

  s01e02: uzun bıçaklar gecesi de ne ola ki? hış hışı hançer ile alakası var mı?

  tabi hitler de gaza gelmeye müsait bir yapıda olduğundan bu himmler'in ne menem bir çıyan olduğunu anlayamadı ve erns röhm ve ileri gelen sa liderlerini uzun bıçaklar gecesi denilen talihsiz gecede infaz ettirdi. bahanesi de hazırdı: röhm eşcinseldi.

  s01e03- aman tanrım bir canavar yarattım: ss

  sa'nın feshinden sonra var olan yapı dönüştürüldü ve ss adını aldı. başına da heinrich himmler geçti. bu yapı sa'nın devamı olmakla birlikte sa gibi ipsiz sapsızları yapılanma içerisine almıyordu. aranan kriterler yüksekti. tabi daha sonraları waffen-ss'in kurulması ve savaşın gidişatının kötüleşmesi ile birlikte bu kriterler oldukça düşürüldü. önceleri sadece ari ırktan olduğunu ispatlayabilen uzun boylu kaslı mavi gözlü adonis kaslı biscolata erkeği görünümlü sarı çıyanlar alınırken savaşın sonlarına doğru bosnalı müslümanların bile ss-handschar diye bir tümeni vardı diyeyim, vehameti siz anlayın. fesli falan tipler.başlarında imam var. öeh. imamoberst ayetullah al fadli. evet.

  s01e04 - ayrılan yollar: waffen-ss ve allgemeine-ss

  öncelikle kısa bir bilgi verelim. alman ordusu 3'e ayrılıyordu. hayır sanki başka ordular 8'e ayrılıyor. hey yarabbim. neyse iç çatışmalarımı sizin önünüzde yaşamak istemiyorum.

  -kara ordusu: wehrmacht
  -hava kuvvetleri: luftwaffe
  -donanma: kriegsmarine

  savaş başladıktan bir süre sonra ss allgemeine-ss ve waffen-ss olarak ikiye ayrıldı. waffen-ss direkt olarak wehrmacht içinde görev almaya başladı. wehrmacht'a doğrudan bağlı olmasa bile (hala ss'e bağlıydı ve ss ayrı bir birimdi) sıradan bir wehrmacht askeri ile aynı işi yapıyordu. üniformaları dışında ayırt etmek imkansızdı. aslında gariban bunlar hep. çok acıyorum. o yüzden biri yanımda ss'e hakaret edince "waffen-ss hariç de lan!" diye saldırırım.

  ama burada bir noktaya şerh düşmek gerekiyor. waffen-ss içindeki bütün tümenler ss'e bağlıdır dedik ama hermann göring (kendisi luftwaffe'nin başındaki adamdır) tümeninin durumu ayrıdır. bu birlik doğrudan luftwaffe'ye bağlıdır. sanırım bir kara birliği olan ilk hava kuvvetleri idi alman hava kuvvetleri.

  ne diyorduk? asıl çıyan allgemeine ss'ti. bu polis örgütüydü. efendim filmlerde gördüğünüz kara gömlekliler olsun, toplama kampı yöneticileri olsun, bütün pis iğrenç haysiyetsiz naziler olsun bu ss'tendi. toplama kamplarını yönetenler kurukafa yani totenkopfverbande, cephe gerisinde sivil katliamı yapanları ise einsatzgruppen'dır. bi de bi alt grubu daha vardı ama unuttum şimdi. neyse.

  savaş boyunca müttefiklere ve ruslara kan kusturan bir çok alman tümeni waffen-ss tümenidir. das reich, wiking, leibstandarte ss adolf hitler, hitlerjugend, totenkopf (totenkopfverbande değil) gibi tümenler waffen-ss'e bağlıydı.

  s01e05 - final: for the motherland!

  bu faşist kardeşlerin bir çoğu cephede gebermiş olup, üst düzey yetkililerinin bir kısmı da nürnberg mahkemelerinde idam edilmiştir. bir kısmı da şu sahneye şahit olduktan sonra duygulanıp canına kıymıştır.

  peki bu hikayeden çıkarılacak sonuç nedir? faşizm kaybetmeye mahkumdur. her zaman böyle olmuştur, yarın da böyle olacaktır. faşistleri yenmek için canını veren o güzel insanlara gelsin;

  https://www.youtube.com/watch?v=d777-XpnXgk