1. Yurt dışında oy kullanma başladı biliyorsunuz. Oy kullanmalar başlar başlamaz da hile hurda haberleri duymaya başladık. Bunlardan ilki almanya frankfurt'ta bir de sandık başkanı tarafından gerçekleştirildi. haberlerden haberimiz olmalı diyerek ekliyorum:

  tutanaklı belgeli haber için

  Adam bir de “Karımın adına oy atıyordum. O’nun TC kimliği” diyor burada dikkat çekilmesi gereken 3 nokta var.

  1.si doğan bir erkek adıdır ki oranın yetkilileri de bunun üzerinde durmuşlar
  2. kimsenin bir başkası yerine oy kullanma yetkisi yoktur değil mi ben mi yanlış biliyorum? bu bir imza yetkisi bir vekaletname değil.
  3.sü ve adam karımın adına oy atıyordum diyor, kadının iradesini hiçe sayan bu ifade kafa yapısını ortaya koyuyor zaten. ne anne, ne baba, ne eş, ne kardeş adına bu gerçekleştirilemez. ama kafanın içinde hileye bu insancağızı karıştırmanın salih bir niyet olması* kadar, onun oy kullanmaması gerekirse kendisinin onun yerine oy kullanabileceği niyeti olduğu gerçeğini de görmemiz gerekli.
 2. bu haber kime güveneceğiz sorusunu aklıma getiriyor. hangi partiye oy attığı hiç mühim değil.

  doğan isimli birinin adına oy kullanmaya çalışan kişinin karım adına oy kullanıyorum demesinin yanı sıra ak partinin yeri burası diyen adam beni epey şaşırttı. sonuçta sandık başkanı bunu yapmanın olumsuz sonuçlar doğuracağını bilen biri olmalı. ya da insanlar oradaki nal gibi ampulü görmüyor mu? bu kısım biraz saçma geldi. hani tezgah kuracaksın madem akıllı adamlara kurdur.