• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar peyami safa
selma ve gölgesi - peyami safa
büyük bir yazarın yazdığı bir polisiye roman kadar haz veren bir kitap bulmak okuyucu için pek kolay değildir. insanların her zaman merakını ve ilgisini çeken "öldürme" eyleminin kanlı geçitlerinde dolaşır, olayların akışıyla heyecanlanır, planların şeytaniliğiyle ürperirken, usta bir kalemin anlatımından da bir katilin gölgelerle dolu iç dünyasına sızarsınız.

hareket, hem katille kurbanları arasında hem de katilin kendi ruhunda birbirlerini izleyerek sürer.

peyami safa'nın "server bedii" takma adıyla yazdığı bu kitapta üstelik bizim edebiyatımız hatta belki de dünya edebiyatı için bir ilk vardır bu kitapta. kitabın sırrı da bu "ilk"te gizlidir.
 1. selma adlı genç bir kadının, birlikte olduğu adamları ustalıkla ve arkada delil bırakmadan öldürmesi. (bkz: karadul) * tabi peyami safa'nın anlatımıyla, selma'ya aşık olmamak mümkün değil. öyle bir kadın işte selma, çekici ve öldürücü. biraz da hoşuna gidiyor herhalde, yalnızlık ve ölüm.

  2008'de yönetmenliğini mehmet gürelinin yaptığı, konusu bu kitaptan alınan gölge adlı film yapılmıştı. selma'yı, görkem yeltan oynamıştı. ne yazık ki ses getirmemiş bir filmdi.
 2. peyami safa'nın en az eleştirdiğim ve en çok beğendiğim romanı. zira diğer eserleri dikkatle incelendiğinde bolca satış kaygısı görülür. hatta sırf bu sebepten romanlarında kurgu ve diğer unsurlar bakımından teknik hatalar mevcuttur.

  öte yandan yazarın bu romanın satışından elde ettiği parayla kalan yazı hayatını idame ettirdiği de söylenir.
  ewing