• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.50)
senna - asif kapadia
34 yaşında ölümünden önce 3 kez formula 1 şampiyonluğu elde etmiş brezilyalı efsanevi yarışçı ayrton senna üzerine kurulu bu belgesel, senna'nın 80'lerin ortasında başladığı formula 1 kariyerini ve en güçlü düşmanı fransa dünya şampiyonu alain prost ile mücadelesini anlatırken siyasetin spora getirdiği zorluklara da değinmektedir.

senna, rakiplerini tek tek alt edip formula 1'i fethederken uluslararası bir süperstar haline gelir. özel hayatında ise alçakgönüllü, biraz utangaç ve memleketi brezilya'ya milyonlar bağışlayacak kadar vatanseverdir. 1994 yılında yarış esnasında virajı dönemeyip beton duvara çarpan senna, direksiyon milinden kopan bir kaynak parçasının kaskı delerek başına saplanması sonucu 34 yaşında hayatını kaybetti. senna, tüm zamanların en iyi yarış pilotu olarak gösterilmektedir.
  1. ''tekerlekli sandalyede yaşlanmak yerine 300 km/h ile duvara çarparak ölmeyi tercih ederim.'' böyle bir hayat felsefesine sahip olan,sadece yarışçılığı ile değil aynı zamanda karakteriyle de gönülleri fetheden efsane formula 1pilotunun hayatının anlatıldığı belgesel/film.
  2. sabah sabah uyanıp soundtrack'ini dinlediğim güzel belgesel.