1. mutluluk kaynağı
    varsa o karanfil tadı, tarçın kokusu mest ediyor beni
  2. benim arkadaşım yapardı bunu. insan alkolik olunca, hasta olduğu zaman hap yerine sıcak şarap yapar kendine normal olarak. öyle az da değil 1 saat falan uğraşırdı öyle. tuhaf olanda içtikten bir gün sonra hastalığı geçiyordu. galiba gerçekten işe yarıyor. bi gün ben de yapayım dedim ama lanet bi tad çıktı ortaya. sakın bilmediğiniz işlerle uğraşmayın sonra güzelim şarap mahvolmasın. aslında tadı o kadar güzel değil gibi, sadece hastalığa iyi geliyor galiba. öyle saçma bi tadı oluyor bence. seveni var tabi..
  3. viyana'da yılbaşı eğlencelerinde içmiştim. kupası hala durur anı olarak. fena değildi ki şarap içen biri değilim.
  4. ankarada oturanlar için sanat sokağının sıcak şarabını tavsiye edebilirim. tadı baharatı çok yerinde, toprak testiyle getiriyorlar (2 kadeh çıkıyor) ve fiyatı çok uygun. testisi 12 tl, diğer kafelerde çok ufacık bir kupada getiriyorlar da 12-15 tl falan istiyorlar hatta bazı yerler daha pahalı ve tatları o kadar da güzel değil.
  5. şarap sever bir kişilik olmama rağmen konu sıcak şarap olunca ilk bardağın ardından ikincisini içmek pek mümkün olmuyor bende nedense. soğuk memleketlerde kış aylarında sokakta satılan sıcak şarap hayat kurtarır.
  6. ankara, erzurum gibi adamın kıçını donduran kuru soğuklar için biçilmiş kaftan. aslında bir kış çayı için hazırlanan içeriğin (bkz: kış çayı) su yerine kırmızı şarapta demlenmesi olayıdır. buradaki espri şarabı kaynatmayarak alkolün uçmasına engel olmaktan gelir. bazı uçucu yağlar alkolde çözündüğü için gayet can bir içecektir. fokur fokur kaynatmadan ocaktan alınması gerekir. alkolü uçurmayınız o alkol de mikrobu kırar, antiseptik özelliği vardır.
  7. yaşamım boyunca yapmayı becerebildiğim en iyi şey.
  8. şarapsever biri olarak hala neden ve nasıl denemediğimi anlayamadığım şarap türü.
  9. christmas zamani su soguk memleketin soguk insanlarinin en cok gulumsedigi zaman belki de. aralik boyunca her sehrin christmas marketi kendine ozel bir kupa ile sokakta sicak sarap satar. her gluhwein standi ayni kupayi kullanir ki elinizde sarap gezerken ayni yeri bulmak gibi bir sorununuz olmasin yani her yerde bardaginizi tekrar doldurabilirsiniz veya depozitosu icin iade edebilirsiniz. bir de icine bir shot rom eklettiyseniz mutlu kalabaliga karismaniz an meselesi.