• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.63)
sinekli bakkal - halide edib adıvar
adıvar'ın bugüne kadar defalarca basılmış, milyonlarca okur tarafından okunmuş ve güncelliğini hiç yitirmemiş romanı sinekli bakkal, türk romanı içerisinde özel bir yere sahip. "roman," dendiğinde aklımıza gelen ilk kitaplardan biri olan bu yapıtı selim ileri'nin yazdığı sonsöz eşliğinde sunuyoruz.defalarca basılmış, kuşaklardan kuşaklara ulaşabilmiş sinekli bakkal, ıı. abdülhamid dönemini bir geçmiş zaman dekoru önünde yansıtarak, eskiden yeniye devralınması gereken kültür, sanat ve töre değerleri üzerinde durur. bir anlamda, yazar ve eseri, tarihi süreklilik arayışı içerisindedirler. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. türk edebiyatı'nın klasiklerinden olması genelde insanlarda ağır olacağı, ilerlemeyeceği gibi bir izlenim bırakıyor ve ürkütüyor. ben de uzunca bir süre bekletmiştim lakin oldukça akıcı bir dili var. bir anda hikayenin içinde buluyorsunuz kendinizi. sanki sinekli bakkal'ın bir sakiniymişim de olanı biteni izliyormuşum gibi hisse kapıldım. fiziksel ve ruhsal tasvirler kusursuz. öyle ki karakterler tam olarak zihninizde canlanıyor ve bu tasvirleri sıkmadan işliyor. halide edip ustalığı göz dolduruyor. dolu dolu bir edebiyat. hikaye ilerlerken farkında olmadan dönemin toplumsal olaylarına şahitlik ediyorsunuz. tadı damağımda kaldı diyebileceğim ender kitaplardan oldu.piyasada sadeleştirilmiş edisyonları da mevcut ama yavan kalacağını düşünüyorum. sadeleştirilmemiş edisyonu tercih ederseniz edebiyata doyacağınızı düşünüyorum. hani bazı kitaplar olur ya kitabı yeni okuyacak kişileri kıskanırız, hiç okumamış olmayı ve aynı tadı alarak okuyabilmeyi isteriz içten içe, heh işte onlardan sinekli bakkal.
  2. kitaba nedense olumsuz bir ön yargıyla başladım ancak hikayeye girişi çok akıcı ve doğal olmuş, o yüzden okuması rahat diyebilirim. rabia ve onun çevresinde gelişen olaylar dönemin insanlarının nasıl düşündüğünü, nasıl yaşadığına dair ayrıltılı bilgiler veriyor. batılışma çabaları ve batı özentiliğinin bizi hangi durumlara soktuğunu ve anadolu halkının kafa yapısını güzel anlatmıştır. hikaye olarak orta ve son kısımda bence ritmini ve akışını yitirmiş ama dönemin siyasi duruşunu ve devrim çabalarını arka plan olarak başarılı olarak vermiş.

    benim okuduğum can yayınlarının e-kitap versiyonunda yazıldığı dile olabildiğince sadık kalmaya çalışılmış, bu yüzden 2000e yakın dipnot vardı. bence bu haliyle okumak daha güzel aşina olduğum ama tam olarak anlamını bilmediğim bir yığın eski kelime öğrendim.
  3. halide edip adıvarın ateşten gömleğini okuduktan sonra aslında çok da ümitli başlamamıştım. ama bu kitap başkaydı çok güzeldi. annesi olan emine gibi insanlar gerçekten var hayatta.