1. sünnetin tıbbi ifade ediliş şekli.

  penisin üst ucuna yakın kısmında yer alan prepisyum adı verilen deri kısmının kesilerek alınması olayıdır. doğumdan sonraki ilk 6 ayda yapılırsa bazı enfeksiyonların daha az görüldüğü savunulmaktadır. tıbbi endikasyonu ise fimozistir.

  sünnet daha çok dini nedenlerden kaynaklı yapılmaktadır. ama anlaşılmayan nokta neden sünnet düğünü diye bir olayın var olduğudur. insanlar neden penisin bir kısım derisi kesildiği için göbek atıyor anlamış değilim. ayrıca bir de erkek olmak olayı var. küçük yaşlarda her çocuğa söylenir sünnet olunca erkek olacaksın diye. bu sözü duyduğunuz yerde söyleyen kişiden erkek olmanın açıklamasını isteyin. neymiş öğrenelim. dini bir temeli mi var bilimsel bir temeli mi var bu erkek olmanın ya da kaynak birilerinin oturmak için kullandıkları kısımları mı?

  prepisyumu alınmış bir peniste glans penis açıkta kalır. burası sinirlerin yoğun olarak bulunduğu bir bölgede. bu kısım sünnetli peniste daha çok uyarılacağında boşalma süresi kısalmaktadır.

  ayrıca olayın farklı bir boyutu da daha aklı tam yetmeyen bir çocuğa bunun yapılması. bazı durumlar dışında tıbbi bir gerekçe yok. dini konuda ise çocuğun ileride nasıl düşüneceğini bilmiyorsun. neye dayanarak karar verilebiliyor bilmiyorum. bu konuda bu yüzden tartışmaya açık bence. insanın büyüyüp kendi kararını vermesini beklemek daha doğru sanki.
 2. eskiden fenni sünnet diye bir iş kolu vardı. şimdilerde erkek çocuklar yasal zorunluluklar ve komplikasyonlar dolayısıyla genelde cerrah elinde sünnet ettirilse de 'sağlık kabini' adıyla basit tıbbi işlemleri gerçekleştiren işletmelerde eğitimli personel tarafından da yapılmaktadır.

  enfeksiyonları azaltma amacıyla yapıldığı söylense bile çağımızda ortalama modernitenin yerleştiği ülkelerde hijyen seviyesinin artmış olması tıbben bu savı çürütüyor. herhangi bir cerrahi girişim yerine temizliğe önem verilmesi çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından olumlu olacağı gibi anestezi materyallerinin vücuda girişinin yaratabileceği olumsuzlukların da önüne geçebilir.